Kto pamięta rolnicze Koło?

Gorąco zapraszamy na kolejną Mikro_wystawę. Tym razem przenosimy się w lata 50. i 60. kiedy teren osiedla coraz gęściej wypełniały bloki mieszkalne i sklepy, ale znaczna część wciąż miała wiejski charakter. Rolnicze Koło pokazuje symbiozę świata wsi zaopatrującej mieszkańców bloków i kamienic w produkty pierwszej potrzeby (warzywa, owoce, czy kurczaki), ale też miasta „wnikającego” w tereny wiejskie z różnego typu industrialnymi udogodnieniami.
Dzikie sady to też ważny wątek wspomnień z dzieciństwa, kiedy chodziło się na tzw. „obciach”, pałaszować jabłka z samosiejek i drzew owocowych uprawianych przez wolskich sadowników.
Opowieści mieszkanek i mieszkańców układają się w obraz osiedla całkowicie samowystarczalnego, które zapewniało cały wachlarz usług i obfitość produktów żywnościowych bezpośrednio od rolników. Są też wspomnienia trudnych warunków mieszkaniowych tamtych czasów.
Zapraszamy do doświadczania dźwiękowych kolaży autorstwa naszego kolegi Macieja Zawadzkiego z użyciem wspomnień oraz archiwalnych zdjęć mieszkanek i mieszkańców Koła.

Sposoby na zatrzymanie kur przy bloku i gospodarstwo państwa Augustowskich


Miejskie sady i jagody w podwórkach

Szklarnie z kwiatami i trudne warunki mieszkaniowe

Łąki i pastwiska


 

dom kultury dziecka

Dom Kultury Dzieci i Młodzieży przy Lasku na Kole to jedno z najważniejszych miejsc we wspomnieniach mieszkańców i mieszkanek Koła. Według różnych źródeł tzw. „dekadziak” był pierwszą w Warszawie (a możliwe że w Polsce) instytucją wymyśloną i prowadzoną w sposób całkowicie otwarty na potrzeby dzieci i młodzieży. Do czasu zbudowania PKiN miał pełnić funkcje Pałacu Młodzieży. 

Założono go w latach 50. i od początku najważniejszą postacią „DeKaDe” był Zbigniew Roykiewicz. Widziany zawsze z fajką (stąd jego pseudonim „Faja”) założyciel i twórca pionierskiej dziecięco-młodzieżowej placówki kultury, wprowadzał do programu takie innowacje jak zajęcia z krótkofalarstwa, w czasie których dzieciaki mogły połączyć się (w czasie rzeczywistym!) z osobami z całego świata czy szkutnictwa, na których budowano łodzie służące do wakacyjnych podróży na Mazury. 
Lutowa mikro-wystawa pokazuje różnorodność zajęć i intensywność życia tego wyjątkowego miejsca. W części eksperckiej skupimy się na innych przykładach miejskich instytucji dedykowanych wyłącznie dzieciom i młodzieży – jak działają, z jakich idei się wywodzą. 

W części plenerowej poszukamy miejsc w przestrzeni publicznej na Kole, z których dzisiaj korzysta młodzież i dlaczego.


przestrzenie zabawy

W ramach zespołu Laboratorium Osiedla Społecznego poszukujemy różnych form zapewnienia Państwu dostępu do naszej wystawy  W poszukiwaniu idei osiedla społecznego, oraz udziału w towarzyszących jej aktywnościach. Ze względu na pandemię nie możemy spotkać się bezpośrednio, stąd nasze najnowsze działania, częściowo wirtualne, częściowo realne.

W każdy ostatni czwartek miesiąca będziemy prezentować wybrane tematy, które wyłoniły się w czasie naszych rozmów o Kole z  jego mieszkańcami i mieszkankami. Przeprowadziliśmy ich ponad 40, więc wątków pojawiło się bardzo dużo. Tak dużo, że każdy miesiąc będzie miał swój wiodący temat.

Mikro-wystawy będziemy prezentować w trzech odsłonach:

  • Zdjęć archiwalnych z domowych archiwów mieszkanek i mieszkańców w formie kolażu
  • Krótkiej rozmowy z ekspertami i ekspertkami w danej dziedzinie
  • Wystawy plenerowej dostępnej przed budynkiem Domu Społecznego na ul. Obozowej 85.

 

W styczniu zajmiemy się przestrzenią do zabawy na Kole w przeszłości i dziś. Podwórko, piaskownica, trzepak, place zabaw, górka na Moczydle czy Lasek, to pierwsze skojarzenia z miejscami do swobodnej eksploracji i wspólnego spędzania czasu najmłodszych mieszkańców i mieszkanek tej części Woli.


 

Jak to było być dzieckiem na Kole?

Zapraszamy na pierwszą część

Mikro-wystawy: przestrzenie zabawy/styczeń
 Przed Wami kolekcja czterech niezwykłych dźwiękowych kolaży dotyczących różnych przestrzeni na Kole, które można było odkrywać będąc dzieckiem.
Każda z prac powstała przy wykorzystaniu zdjęć z domowych archiwów mieszanek i mieszkańców osiedla. Autorami kolaży jest nasz kolega Maciej Zawadzki.
Oprócz szczegółów fotografii możecie posłuchać krótkich nagrań ze wspomnieniami mieszkańców!
Zapraszamy!

 

Piaskowe Góry i piaskownice

Osiedle to wielki plac zabaw

Zbiórka przy schodkach!

Przyroda i Lasek na Kole

Nasza strona wykorzystuje pliki cookies w celu zapamiętywania preferencji i ustawień oraz zbierania anonimowych danych dla celów reklamowych i statystycznych. Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do cookie w przeglądarce internetowej lub w konfiguracji usługi zgodnie z zasadami określonymi w naszej polityce prywatności. Sprawdzisz tam również zasady przetwarzania przez nas Twoich danych osobowych. POLITYKA PRYWATNOŚCI >

Skip to content