Gorąco zapraszamy na kolejną Mikro_wystawę. Tym razem przenosimy się w lata 50. i 60. kiedy teren osiedla coraz gęściej wypełniały bloki mieszkalne i sklepy, ale znaczna część wciąż miała wiejski charakter. Rolnicze Koło pokazuje symbiozę świata wsi zaopatrującej mieszkańców bloków i kamienic w produkty pierwszej potrzeby (warzywa, owoce, czy kurczaki), ale też miasta „wnikającego” w tereny wiejskie z różnego typu industrialnymi udogodnieniami.
Dzikie sady to też ważny wątek wspomnień z dzieciństwa, kiedy chodziło się na tzw. „obciach”, pałaszować jabłka z samosiejek i drzew owocowych uprawianych przez wolskich sadowników.
Opowieści mieszkanek i mieszkańców układają się w obraz osiedla całkowicie samowystarczalnego, które zapewniało cały wachlarz usług i obfitość produktów żywnościowych bezpośrednio od rolników. Są też wspomnienia trudnych warunków mieszkaniowych tamtych czasów.
Zapraszamy do doświadczania dźwiękowych kolaży autorstwa naszego kolegi Macieja Zawadzkiego z użyciem wspomnień oraz archiwalnych zdjęć mieszkanek i mieszkańców Koła.
Sposoby na zatrzymanie kur przy bloku i gospodarstwo państwa Augustowskich
Miejskie sady i jagody w podwórkach
Szklarnie z kwiatami i trudne warunki mieszkaniowe
Łąki i pastwiska
Dom Kultury Dzieci i Młodzieży przy Lasku na Kole to jedno z najważniejszych miejsc we wspomnieniach mieszkańców i mieszkanek Koła. Według różnych źródeł tzw. „dekadziak” był pierwszą w Warszawie (a możliwe że w Polsce) instytucją wymyśloną i prowadzoną w sposób całkowicie otwarty na potrzeby dzieci i młodzieży. Do czasu zbudowania PKiN miał pełnić funkcje Pałacu Młodzieży.
W części plenerowej poszukamy miejsc w przestrzeni publicznej na Kole, z których dzisiaj korzysta młodzież i dlaczego.
W ramach zespołu Laboratorium Osiedla Społecznego poszukujemy różnych form zapewnienia Państwu dostępu do naszej wystawy W poszukiwaniu idei osiedla społecznego, oraz udziału w towarzyszących jej aktywnościach. Ze względu na pandemię nie możemy spotkać się bezpośrednio, stąd nasze najnowsze działania, częściowo wirtualne, częściowo realne.
W każdy ostatni czwartek miesiąca będziemy prezentować wybrane tematy, które wyłoniły się w czasie naszych rozmów o Kole z jego mieszkańcami i mieszkankami. Przeprowadziliśmy ich ponad 40, więc wątków pojawiło się bardzo dużo. Tak dużo, że każdy miesiąc będzie miał swój wiodący temat.
Mikro-wystawy będziemy prezentować w trzech odsłonach:
W styczniu zajmiemy się przestrzenią do zabawy na Kole w przeszłości i dziś. Podwórko, piaskownica, trzepak, place zabaw, górka na Moczydle czy Lasek, to pierwsze skojarzenia z miejscami do swobodnej eksploracji i wspólnego spędzania czasu najmłodszych mieszkańców i mieszkanek tej części Woli.
Zapraszamy na pierwszą część
Piaskowe Góry i piaskownice
Osiedle to wielki plac zabaw
Zbiórka przy schodkach!
Przyroda i Lasek na Kole