dom kultury dziecka

Dom Kultury Dzieci i Młodzieży przy Lasku na Kole to jedno z najważniejszych miejsc we wspomnieniach mieszkańców i mieszkanek Koła. Według różnych źródeł tzw. „dekadziak” był pierwszą w Warszawie (a możliwe że w Polsce) instytucją wymyśloną i prowadzoną w sposób całkowicie otwarty na potrzeby dzieci i młodzieży. Do czasu zbudowania PKiN miał pełnić funkcje Pałacu Młodzieży. 

Założono go w latach 50. i od początku najważniejszą postacią „DeKaDe” był Zbigniew Roykiewicz. Widziany zawsze z fajką (stąd jego pseudonim „Faja”) założyciel i twórca pionierskiej dziecięco-młodzieżowej placówki kultury, wprowadzał do programu takie innowacje jak zajęcia z krótkofalarstwa, w czasie których dzieciaki mogły połączyć się (w czasie rzeczywistym!) z osobami z całego świata czy szkutnictwa, na których budowano łodzie służące do wakacyjnych podróży na Mazury. 
Lutowa mikro-wystawa pokazuje różnorodność zajęć i intensywność życia tego wyjątkowego miejsca. W części eksperckiej skupimy się na innych przykładach miejskich instytucji dedykowanych wyłącznie dzieciom i młodzieży – jak działają, z jakich idei się wywodzą. 

W części plenerowej poszukamy miejsc w przestrzeni publicznej na Kole, z których dzisiaj korzysta młodzież i dlaczego.

przestrzenie zabawy

W ramach zespołu Laboratorium Osiedla Społecznego poszukujemy różnych form zapewnienia Państwu dostępu do naszej wystawy  W poszukiwaniu idei osiedla społecznego, oraz udziału w towarzyszących jej aktywnościach. Ze względu na pandemię nie możemy spotkać się bezpośrednio, stąd nasze najnowsze działania, częściowo wirtualne, częściowo realne.

W każdy ostatni czwartek miesiąca będziemy prezentować wybrane tematy, które wyłoniły się w czasie naszych rozmów o Kole z  jego mieszkańcami i mieszkankami. Przeprowadziliśmy ich ponad 40, więc wątków pojawiło się bardzo dużo. Tak dużo, że każdy miesiąc będzie miał swój wiodący temat.

Mikro-wystawy będziemy prezentować w trzech odsłonach:

  • Zdjęć archiwalnych z domowych archiwów mieszkanek i mieszkańców w formie kolażu
  • Krótkiej rozmowy z ekspertami i ekspertkami w danej dziedzinie
  • Wystawy plenerowej dostępnej przed budynkiem Domu Społecznego na ul. Obozowej 85.

 

W styczniu zajmiemy się przestrzenią do zabawy na Kole w przeszłości i dziś. Podwórko, piaskownica, trzepak, place zabaw, górka na Moczydle czy Lasek, to pierwsze skojarzenia z miejscami do swobodnej eksploracji i wspólnego spędzania czasu najmłodszych mieszkańców i mieszkanek tej części Woli.


 

Jak to było być dzieckiem na Kole?

Zapraszamy na pierwszą część

Mikro-wystawy: przestrzenie zabawy/styczeń
 Przed Wami kolekcja czterech niezwykłych dźwiękowych kolaży dotyczących różnych przestrzeni na Kole, które można było odkrywać będąc dzieckiem.
Każda z prac powstała przy wykorzystaniu zdjęć z domowych archiwów mieszanek i mieszkańców osiedla. Autorami kolaży jest nasz kolega Maciej Zawadzki.
Oprócz szczegółów fotografii możecie posłuchać krótkich nagrań ze wspomnieniami mieszkańców!
Zapraszamy!

 

Piaskowe Góry i piaskownice


Osiedle to wielki plac zabaw


Zbiórka przy schodkach!


Przyroda i Lasek na Kole

Nasza strona wykorzystuje pliki cookies w celu zapamiętywania preferencji i ustawień oraz zbierania anonimowych danych dla celów reklamowych i statystycznych. Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do cookie w przeglądarce internetowej lub w konfiguracji usługi zgodnie z zasadami określonymi w naszej polityce prywatności. Sprawdzisz tam również zasady przetwarzania przez nas Twoich danych osobowych. POLITYKA PRYWATNOŚCI >

Skip to content