dom kultury dziecka

Dom Kultury Dzieci i Młodzieży przy Lasku na Kole to jedno z najważniejszych miejsc we wspomnieniach mieszkańców i mieszkanek Koła. Według różnych źródeł tzw. „dekadziak” był pierwszą w Warszawie (a możliwe że w Polsce) instytucją wymyśloną i prowadzoną w sposób całkowicie otwarty na potrzeby dzieci i młodzieży. Do czasu zbudowania PKiN miał pełnić funkcje Pałacu Młodzieży. 

Założono go w latach 50. i od początku najważniejszą postacią „DeKaDe” był Zbigniew Roykiewicz. Widziany zawsze z fajką (stąd jego pseudonim „Faja”) założyciel i twórca pionierskiej dziecięco-młodzieżowej placówki kultury, wprowadzał do programu takie innowacje jak zajęcia z krótkofalarstwa, w czasie których dzieciaki mogły połączyć się (w czasie rzeczywistym!) z osobami z całego świata czy szkutnictwa, na których budowano łodzie służące do wakacyjnych podróży na Mazury. 
Lutowa mikro-wystawa pokazuje różnorodność zajęć i intensywność życia tego wyjątkowego miejsca. W części eksperckiej skupimy się na innych przykładach miejskich instytucji dedykowanych wyłącznie dzieciom i młodzieży – jak działają, z jakich idei się wywodzą. 

W części plenerowej poszukamy miejsc w przestrzeni publicznej na Kole, z których dzisiaj korzysta młodzież i dlaczego.

Kliknij w pulsujący punkt na fotokolażu, by posłuchać wspomnień mieszkańców i mieszkanek Koła. 


Nasza strona wykorzystuje pliki cookies w celu zapamiętywania preferencji i ustawień oraz zbierania anonimowych danych dla celów reklamowych i statystycznych. Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do cookie w przeglądarce internetowej lub w konfiguracji usługi zgodnie z zasadami określonymi w naszej polityce prywatności. Sprawdzisz tam również zasady przetwarzania przez nas Twoich danych osobowych. POLITYKA PRYWATNOŚCI >

zmień język
Skip to content