Zapraszamy na wystawę do Rodzinnej Młynarskiej, ul. Młynarska 35 a. Godziny otwarcia wystawy:

  • poniedziałki 12:30-17:00
  • wtorki 15:00-17:00
  • środy 10:00-17:00
  • piątki  09:00-15:00
  • weekendy – możliwość odwiedzania dla grup po wcześniejszej rezerwacji mailowej: e.zak@wck-wola.pl


7 lutego 1991 – symboliczny już Tłusty Czwartek z nieodłącznymi pączkami – to dokładna data powstania Pracowni Tkactwa Artystycznego „Penelopa”. Pierwsze spotkanie adeptek tkania miało miejsce w Domu Kultury w Warszawie przy ul. Ciołka 16, z inicjatywy p. Ewy Kostrzycy, kierowniczki tej placówki. W 1995 roku powstała również filia Pracowni działająca do dzisiaj na terenie gminy Stare Babice.



„Penelopę” stworzyła i przez ponad 20 lat prowadziła Zenona Szczepaniak, postać barwna i nietuzinkowa, prawdziwa entuzjastka tej dziedziny twórczości. Absolwentka Technikum Tkactwa Artystycznego im. Heleny Modrzejewskiej w Zakopanem, a także Wydziału Tkaniny i Ubioru na ASP w Łodzi, świetny fachowiec, całe życie pozostała wierna swojej pasji. Potrafiła jak nikt skupić wokół siebie liczną grupę kobiet, ująć je swoim entuzjazmem, zainteresować tą, zdawałoby się zapomnianą dziś i niemodną, dziedziną sztuki.



Zenia była wymagającym nauczycielem, dbającym o wysoki poziom artystyczny i techniczny wykonywanych tkanin, ale i dobrym duchem Pracowni, przewodnikiem służącym zawsze radą i trafną uwagą. Na Jej pomoc można było liczyć na każdym etapie pracy, od wyboru projektu przez dobór odpowiednich kolorów, aż do niebanalnego wyeksponowania ukończonego gobelinu. Cotygodniowe warsztaty bardzo szybko przestały być tylko miejscem zdobywania tkackich umiejętności, lecz stały się również okazją do zawierania nowych przyjaźni, wymiany doświadczeń, dzielenia się troskami i radościami. Integracji grupy sprzyjały wspólne wyprawy do muzeów i na wystawy malarstwa. Coroczne letnie pikniki organizowane przez Zenię w Jej ogrodzie przerodziły się z czasem w tygodniowe plenery tkackie.



W folderze towarzyszącym wystawie Pracowni w 2001 roku Zenia napisała we wstępie:„Penelopa jest dla mnie najwspanialszą życiową przygodą”. Dzięki ogromnemu zaangażowaniu i pasji, którą potrafiła przekazać nam wszystkim, ta przygoda trwa nadal.

W 2012 roku instruktorką i opiekunką Pracowni została Bogumiła Gołacka, od roku 2020 jej funkcję przejęła Monika Rosińska. Obecnie placówką patronacką „Penelopy” jest Wolskie Centrum Kultury przy ul. Obozowej 85.

Nasza strona wykorzystuje pliki cookies w celu zapamiętywania preferencji i ustawień oraz zbierania anonimowych danych dla celów reklamowych i statystycznych. Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do cookie w przeglądarce internetowej lub w konfiguracji usługi zgodnie z zasadami określonymi w naszej polityce prywatności. Sprawdzisz tam również zasady przetwarzania przez nas Twoich danych osobowych. POLITYKA PRYWATNOŚCI >

zmień język
Skip to content