Kategoria:
Grupa wiekowa:
dorośli
Kiedy:
25.03 sobota, 12:00
cena:
wstęp wolny


25 marca 2023r. 12:00 – Panel dyskusyjny / 13:00 – 18:00 wystawa;
26 marca 2023r. 12:00 – 18:00 wystawa.

Wystawa prac Mateusza Kowalczyka przy Obozowej 85 dokumentuje rozwój relacji między artystą a instytucją w latach 2020–2023. Prezentowane realizacje stanowią efekt dialogu i pomysłów rodzących się na przecięciu potrzeb instytucji i praktyki artystycznej. To również zapis relacji Mateusza Kowalczyka z Wolą i osiedlem Koło. Eksperymentalne opracowanie wspomnień mieszkanek i mieszkańców pozwala artyście w oryginalny sposób opowiedzieć o przestrzeni okolicznych osiedli, ich detalach architektonicznych, przekształceniach i lokalnych historiach związanych z kulturą klubową, dzieciństwem, handlem czy ogrodnictwem.

Tytułowy akronim XR (eXtended reality) odnosi się do mnogości technologii immersyjnych, w których zostały stworzone prace prezentowane na wystawie: wideo 360, aplikacje AR (rozszerzonej rzeczywistości), przestrzenie wirtualne oparte o platformę Mozilla Hubs oraz doświadczenia VR (wirtualnej rzeczywistości) w sześciu stopniach swobody (6DOF).

Na wystawie będzie można obejrzeć zarówno prace pokazywane już na Woli, jak i realizacje premierowe. Jedną z nich jest immersyjne doświadczenie „Aleja Wschodzącego Słońca VR”, w którym Kowalczyk nawiązuje dialog z kompozycją rzeźbiarską przygotowywaną przez Pawła Althamera i przybliża postaci opozycjonistek i opozycjonistów białoruskich przeciwnych reżimowi Aleksandra Łukaszenki. Premiera pracy odbędzie się 25 marca, w białoruski Dzień Wolności upamiętniający powstanie pierwszego niepodległego państwa białoruskiego 105 lat temu.

Dwudniową prezentację prac Mateusza Kowalczyka zainauguruje dyskusja, w której udział wezmą osoby eksperckie z obszaru sztuk wizualnych i mediów immersyjnych.

——-

Mateusz Kowalczyk – artysta wizualny, performer i aktywista. Mieszka i pracuje w Warszawie. Absolwent Wydziału Sztuki Mediów Akademii Sztuk Pięknych w Warszawie w Pracowni Działań Przestrzennych Mirosława Bałki (2020).
Stałą osią jego praktyki są działania społeczne oraz wspólnotowe, wyrażane we współpracy z nieformalnymi grupami takimi jak Biuro Usług Postartystycznych (BUP). W swoich projektach otwiera się na wspólne doświadczenie z odbiorczyniami, któremu zazwyczaj towarzyszy performans, w którym korzysta z kostiumów czy wykreowanych przez siebie środowisk 3D. Ważne jest zaznaczenie interaktywnego i immersyjnego sposobu dialogowania z odbiorczyniami. Ostatnio działa głównie w Wirtualnej Rzeczywistości (VR), w której przygląda się zarówno wątkom lokalnym jak i politycznym.

——

Muzeum Szklanych Domów | Laboratorium Osiedla Społecznego ul. Obozowa 85

Nasza strona wykorzystuje pliki cookies w celu zapamiętywania preferencji i ustawień oraz zbierania anonimowych danych dla celów reklamowych i statystycznych. Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do cookie w przeglądarce internetowej lub w konfiguracji usługi zgodnie z zasadami określonymi w naszej polityce prywatności. Sprawdzisz tam również zasady przetwarzania przez nas Twoich danych osobowych. POLITYKA PRYWATNOŚCI >

zmień język
Skip to content