Kategoria:
Grupa wiekowa:
seniorzy, dzieci, młodzież, dorośli
Kiedy:
16.12 piątek, 19:00
cena:
wstęp wolny


Polskie kolędy są jednym z najistotniejszych kulturowych źródeł polskiej tożsamości narodowej. Odznaczają się niepowtarzalnym pięknem. Są jednym z ważnych mostów łączących pokolenia z narodową tradycją i obyczajem. Były i są inspiracją i natchnieniem dla wielu polskich artystów, m. in. dla Fryderyka Chopina, który w genialny sposób wykorzystał melodię kolędy „Lulajże Jezuniu” w Scherzo h moll op.20.

W wykonaniu laureata nagrody Grammy Włodka Pawlika nie są ich wierną kopią, lecz służą jako inspiracje do jego fortepianowych improwizacji, często wykraczające poza jazzowy idiom. Artysta unika prostych skojarzeń, tworząc jednocześnie jakby nowe, muzyczne opowieści na temat poszczególnych kolęd. Kolędy Pawlika są kreacją jego artystycznej osobowości, wymykającą się jakimkolwiek znanym w muzycznym świecie podziałom na style, gatunki, epoki. Pierwsza płyta „Polskie Kolędy” w wykonaniu artysty została nagrana w 2002 roku w dworku Ignacego Jana Paderewskiego w Kąśnej Dolnej. Jest to miejsce szczególne, w którym mieszkałi tworzył genialny polski pianista i kompozytor, propagator muzyki Chopina i pierwszy premier niepodległej II Rzeczpospolitej. Pawlik przebywał tam 3 dni i dokonał nagrań na fortepianie Fazzioli, wtapiając się w klimat i magię staropolskiego szlacheckiego dworku. Płyta została wydana przez nieistniejącą już wytwórnię płytową Polonia Records.

W 2013 roku pianista nagrał kolędy raz jeszcze, tym razem w Studio S1 Polskiego Radia w Warszawie dla wytwórni Pawlik Relations. Od tego czasu płyta w nowej graficznej szacie i z nowymi nagraniami stała się bestsellerem na polskim rynku wydawniczym. Ukazały się do tej pory jej 2 reedycje. Recitale fortepianowe Włodka Pawlika z jego fortepianowymi impresjami na temat kolęd stały się od prawie 20 lat nieodłącznym elementem jego bogatego życia koncertowego, szczególnie w okresie Świat Bożego Narodzenia. Pawlik grał kolędowe recitale w największych kościołach Warszawy, m. in. w Archikatedrze Św. Jana Chrzciciela, Kościele Św. Anny. Bazylice Św. Krzyża, jak również poza Warszawą ,chociażby w Katedrze w Płocku. W 2018 roku jego koncert w Katedrze w Kielcach został zarejestrowany prze TVP Kielce i emitowany jest emitowany w okresie świąteczno – noworocznym. Pawlikowe

Kolędy Polskie zostały również nagrane w Studio TVP Kultura w 2006 roku. Ten telewizyjny koncert pod tytułem „Święta cisza” został wyreżyserowany przez Mariusza Grzegorzka. W komentarzu do 2 wydania płyty „Kolędy Polskie”, ś.p. Ryszard Peryt – wybitny aktor, reżyser, założyciel Polskiej Opery Królewskiej napisał: „…Muzyka Pawlika ma wyjątkową wartość, że będąc Pieśnią bez Słowa…właśnie owo nieobecne słowo przyzywa…zaprasza…i uobecnia. Słowo staje się Ciałem .A muzyka – metafizyką…Samotnik – Muzyk – Pawlik..Forte-Pianem….Bogu -Dziecku….Kolędę gra…Pięknie…”

Nasza strona wykorzystuje pliki cookies w celu zapamiętywania preferencji i ustawień oraz zbierania anonimowych danych dla celów reklamowych i statystycznych. Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do cookie w przeglądarce internetowej lub w konfiguracji usługi zgodnie z zasadami określonymi w naszej polityce prywatności. Sprawdzisz tam również zasady przetwarzania przez nas Twoich danych osobowych. POLITYKA PRYWATNOŚCI >

zmień język
Skip to content