Przejdź do głównej nawigacji Przejdź do głównej treści Przejdź do narzędzi dostępności Przejdź do stopki

Menu

SYPKA WARSZAWA

Strona główna Repertuar SYPKA WARSZAWA

Miejsce

Kiedy

Grupa wiekowa

Cena

wstęp wolny

Opis

Koncert o Powstaniu Warszawskim, w przededniu 79 rocznicy Rzezi Woli.

Miejsce: Skwer Sierpnia 1944

Wystąpi Artur Gotz z zespołem w składzie:
Artur Gotz (wokal)
Dawid Ludkiewicz (klawisze)
Łukasz Jerzykowski (gitara basowa)
Kuba Mikulski (instrumenty perkusyjne)

„Sypka Warszawa” to koncert, który w metaforyczny sposób opowiada o Powstaniu Warszawskim – od wielkiej euforii na początku sierpnia, aż do przerażenia ludności cywilnej. Wykorzystane zostały opisy nalotów i spadania bomb oraz makabryczne obrazy ukrywania się ludności w piwnicach i przejście kanałami z placu Krasińskich do Śródmieścia, a także dzień kapitulacji, czyli 2. października.
Do tej tragicznej historii będą nawiązywały piosenki do wierszy Krzysztofa Kamila Baczyńskiego i Czesława Miłosza, z muzyką Zygmunta Koniecznego. Fragmenty „Pamiętnika z Powstania Warszawskiego” Mirona Białoszewskiego z muzyką Mateusza Pospieszalskiego, a także premierowe kompozycje Artura Gotza, do wierszy m.in. Krzysztofa Kamila Baczyńskiego, Tadeusza Gajcego i Józefa „Ziutka” Szczepańskiego. Zaprezentowane zostaną również pieśni powstańcze – „Pałacyk Michla” oraz „Sanitariuszka Małgorzatka”.
W warstwie muzycznej wykorzystane zostały współczesne aranżacje, a prostota formy znakomicie uwydatnia siłę poetyckiej treści. Z tego niezwykłego spotkania z pewnością nikt nie wyjdzie obojętny.

Pomysłodawcą, reżyserem i głównym wykonawcą jest Artur Gotz – wokalista, który nagrał pięć płyt, zagrał ponad 600 koncertów w Polsce, Europie, USA, Australii, Nowej Zelandii i na Kubie, aktor scen Warszawy i Łodzi, tytułowy bohater powieści „Idol” Marty Fox, mieszkaniec Woli, zafascynowany tematyką Powstania Warszawskiego.

Projekt finansuje m. st. Warszawa.
Produkcja: Fundacja Kultury i Sportu 44 w Warszawie
Współorganizator: Wolskie Centrum Kultury i Inicjatywa Mieszkańców „Skwer Sierpnia 1944”

Zobacz również
PL / EN / UA