Kategoria:
Kiedy:
28.10 piątek, 19:00
cena:
bilety 45 zł w przedsprzedaży i 55 zł w dniu koncertu
Fani muzycy jazzowej z Warszawy i okolic mogą się przygotować na prawdziwą ucztę. W piątek 28.10 o godz. 19:00 w Wolskim Centrum Kultury odbędzie się koncert wybitnych muzyków amerykańskich, których liderem jest Steve Carrington, saksofonista urodzony w East Baltimore w stanie Maryland. Koncert jest częścią europejskiej trasy koncertowej, której celem jest promocja najnowszej płyty Steva Carringtona zatytułowanej „Friends R Family”. Jednocześnie uświetni 85. jubileusz Domu Społecznego przy Obozowej 85, który obchodzimy przez cały 2022 r. Płyta została nagrana podczas pandemii COVID-19 i ma szczególny wydźwięk, ponieważ lider zespołu jest również lekarzem. Oprócz Steve’a w zespole zagrają Mark Kavuma na trąbce, Davis Withfield na fortepianie i Ameen Saleem na basie, Dorota Piotrowska na perkusji.

STEVE CARRINGTON | SAKSOFON SOPRANOWY, EWI | USA
https://stevecarrington.com/
Urodzony w East Baltimore w stanie Maryland Steve dorastał pielęgnując głęboką miłość i szacunek do muzyki jazzowej, zaczynając grać na saksofonie w wieku siedmiu lat. W 1986 roku Steve otrzymał stypendium w Berklee College of Music w Bostonie. Tam studiował u saksofonisty Billa Pierce’a, wcześniej współpracującego z Art Blakey’s Jazz Messengers. Po Berklee Steve przeniósł się do Nowego Jorku, gdzie grał między innymi z Charles Mingus Epitaph, Dizzym Gillespie, Royem Hargrovem, Miltem Hintonem, a także z Frankiem Wessem i Jimmym Heathem. Steve wystąpił także z takimi gwiazdami, jak nieżyjący już Elvin Jones, Joey DeFrancesco, Jeff „Tain” Watts, Wynton Marsalis, Wessel „Warmdaddy” Anderson, Eric Lewis (ELEW) i Chick Corea.
Jest bliskim przyjacielem swojego mentora Kenny’ego Garretta. Symbolicznie przekazując pochodnię, Kenny podarował Steve’owi saksofon w 2012 roku. Steve jest także saksofonistą i członkiem African Reflections Band Cyrusa Chestnuta oraz kwartetu Cyrusa Chestnuta. Od kilku lat Steve występował również z Legendary Famed Funk/R&B Group Kool and the Gang.
Steve jest też częścią Dizzy Gillespie Legacy Band pod kierownictwem legendarnego basisty i zdobywcy nagrody Gramy, inżyniera Johna Lee, w którym był długoletnim basistą Dizzy’ego. Debiutancki album Steve’a zatytułowany A Caring Tone i wydany przez Samech Records, jest dostępny w iTunes, Amazon i Google Play oraz na wszystkich platformach społecznościowych. Po powrocie z europejskiej trasy z Kool and The Gang w październiku 2019 Steve wydał nową płytę zatytułowaną Mind Traveler. Jego ostatnia płyta Friends R Family została nagrana podczas pandemii i zostanie wydana w styczniu 2022 roku.

MARK KAVUMA | TRĄBKA | UK
http://markkavuma.uk

Mark Kavuma stał się kluczowym trębaczem eksplozji brytyjskiego jazzu. Jako lider wydał trzy albumy, dwa pod szyldem brytyjskiej wytwórni płytowej Ubuntu Music: „Kavuma” (2018) – wybrany
przez magazyn Downbeat najlepszym albumem roku i The Banger Factory (2019), oraz wydany przez jego własny label ‘Banger Factory Records’ album ,Kavuma and The Banger Factory – Arashi No Ato (2021).
Muzyka Kavumy to wibracje, blues i rytm które zderzają się z gospel, soulem i jazzem. Dzięki jego doświadczeniu w grze na trąbce i klawiszach jego wyjątkowa muzyczna alchemia ma szansę przywrócić jazz na parkiety taneczne szybko rozwijającej się londyńskiej scenie jazzowej. Kavuma napełnia ruch muzyczny energią i dumą nowej generacji twórców. Jego niepowtarzalny i charakterystyczny dźwięk trąbki, liryzm, uduchowiony ton i gracja techniki rozsiewają zaraźliwą radość zarówno wśród publiczności, jak i kolegów muzyków.
Davis Whitfield to utalentowany pianista aktywny na scenie nowojorskiej, który pomimo młodego wieku ma już na swoim koncie ogromne osiągnięcia. Syn dwóch muzyków, Davis przez całe dzieciństwo miał kontakt ze wspaniałą muzyką i zaczął grać na gitarze w bardzo młodym wieku. W końcu przeszedł na fortepian, który stał się jego wielką pasją. W 2008 roku, jeszcze w liceum, Whitfield został mianowany zastępcą dyrektora Jazz Standard Youth Orchestra, która występowała co tydzień w nowojorskim klubu. Kontynuował naukę w Berklee College of Music w Bostonie, gdzie otrzymał Stypendium Prezydenckie – najwyższe wyróżnienie w Berklee. Od tego czasu wyruszył w trasy koncertowe po Stanach Zjednoczonych, Francji, Hiszpanii. Występuje i podróżuje ze swoim ojcem i znanym gitarzystą Markiem Whitfieldem, a także ze swoim bratem Markiem Whitfieldem Jr. Pod wpływem takich postaci jak McCoy Tyner i Thelonious Monk, Davis stworzył swój własny głos na fortepianie. Rezyduje w Mezzrow w West Village i występuje z różnymi artystami jako sidman.

Basista Ameen Saleem urodził się 2 lipca 1979 roku i wychował w Waszyngtonie. Obecnie mieszka na Brooklynie w Nowym Jorku. Ameen ukończył Duke Ellington School of the Arts w 1997 roku. W latach 1997-2001 studiował na North Carolina Central University. Występował w Jazz Ensemble i był kierownikiem muzycznym Chóru Balowego. W latach 2002-2005 Ameen uczęszczała do Cuny Queens College w Flushing w stanie Nowy Jork, uzyskując tytuł magistra ze specjalizacją w muzyce jazzowej. Ostatnio Ameen Saleem intensywnie koncertował po Stanach Zjednoczonych, Europie i Japonii z kwintetem nieżyjącego już Roya Hargrove’a i z jego big bandem.

DOROTA PIOTROWSKA | PERKUSJA | USA-PL
https://www.dorotapiotrowska.com/

Dorota zdobyła dyplom Bachelor of Arts ze specjalizacją w grze na perkusji w The New School of Jazz and Contemporary Music w Nowym Jorku. W USA, Dorota grała w Carnegie Hall z kompozytorem klasycznym Bobem Chilcottem, a także w Avery Fisher Hall Lincoln Center u boku kompozytora klasycznego Willa Todda i pod dyrekcją słynnej Eleny Sharkovej. Występowała również z takimi sławami jazzu, jak George Garzone, Jeremy Pelt, Lonnie Plaxico, Mark Soskin, Rory Stuart, Sam Newsome, Stacy Dilliard, Mike Rodriguez, Dave Binney, Jonathan Creyford, Lafayette Harris, Benito Gonzales, Anthony Wonsey, Eric Wyatt, Greg Lewis, Carlo De Rosa, Joe Sanders i The Curtis Brothers. W 2015 roku Dorota nawiązała współpracę z polską legendą muzyki soulowej Ewą Urygą, z którą nagrała płytę “Mahalia Jackson in Memoriam” wraz z braćmi Zaccaiem i Luquesem Curtis. W styczniu 2018 roku Dorota przeniosła się na stałe do Polski. Kilka miesięcy później rozpoczęła współpracę z duńską wokalistką Cæcilie Norby i European Sisters in Jazz. Dorota koncertuje od lat na w klubach i halach koncertowych w Europie i USA.

28.10 / 19:00
Dom Społeczny Obozowa 85
Bilety: 45 zł (w przedsprzedaży), 50 zł (w dniu koncertu).
Biletyna: bilety.io/o1uOI
GoOut: goout.net/pl/bilety/steve-carrington-quintet/ncnp/
____________________
Dom Społeczny przy ul. Obozowej 85, czyli nasza najstarsza placówka obchodzi w tym roku swoje 85-lecie.
To najdłużej nieprzerwanie działający warszawski dom kultury. Działa od 1937 r.
Dom Kultury pod adresem Obozowa 85 powstał w 1937 r. jako Dom Społeczny. W czasie okupacji mieściła się tu prowadząca charytatywną działalność Rada Główna Opiekuńcza, która zajmowała się mieszkańcami Koła. Zaraz po wojnie, placówka została przemianowana na Osiedlowy Dom Kultury, a w 1967 r. jej nazwę zmieniono na Dzielnicowy Dom Kultury, który koordynował prace innych placówek.
W 1984 roku Ośrodkowi nadano imię Stefana Żeromskiego, wtedy też przed budynkiem zbudowano pomnik pisarza. Od 2015 r. wszystkie instytucje kulturalne w dzielnicy zostały połączone w Wolskie Centrum Kultury. Od początku naszej działalności aktywnie kreujemy życie kulturalne w dzielnicy Wola.

Nasza strona wykorzystuje pliki cookies w celu zapamiętywania preferencji i ustawień oraz zbierania anonimowych danych dla celów reklamowych i statystycznych. Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do cookie w przeglądarce internetowej lub w konfiguracji usługi zgodnie z zasadami określonymi w naszej polityce prywatności. Sprawdzisz tam również zasady przetwarzania przez nas Twoich danych osobowych. POLITYKA PRYWATNOŚCI >

zmień język
Skip to content