W związku z ogromnym zainteresowaniem szykujemy dla Was drugi koncert
„Avant-folk”, „psychodeliczno-etniczny minimal”, a nawet „post-komedowski jazz” – to zaledwie parę przykładowych określeń jakimi komentowano stylistykę grupy muzycznej Księżyc, formacji powstałej na początku lat 90. ubiegłego stulecia i reaktywowanej w 2014.
Zespół wywodzi się z Teatru Poga. Grupa teatralna działająca w latach 1985-1988 przy klubie Riviera-Remont w Warszawie nawiązywała m.in. do teatru źródeł Jerzego Grotowskiego oraz do poszukiwań Ośrodka Praktyk Teatralnych “Gardzienice”, zwłaszcza ich technik pracy z głosem i ciałem, czerpiących z rytuału, obrzędu ludowego i przede wszystkim z muzyki. W duchu teatralnego wydarzenia realizowane były również późniejsze koncerty Księżyca. Za sprawą tych muzycznych widowisk, osobliwie ulotnych przedstawień, Księżyc – będący rezultatem swoistej transformacji grupy teatralnej w zespół muzyczny – zapisał się w historii polskiego performance 1989-1995 jako odrębne zjawisko. Po dziś dzień element teatralno-performatywny jest żywo obecny podczas występów zespołu.
Teksty piosenek (w znakomitej większości autorstwa Remigiusza Hanaja) są podróżą w świat mrocznych baśni, surrealistycznych wizji i czarnego humoru. W warstwie lirycznej odwołują się do różnych aspektów symboliki księżyca. Fenomen przeistaczania, cykliczności, narodzin i śmierci, element kobiecy i męski, magnetyzm, intuicja i pasywna płodność to tylko niektóre z nich.
W kolejnych latach zespół kontynuuje swoją nieregularną aktywność koncertową, biorąc udział w mniejszych i większych wydarzeniach kulturalnych w kraju i poza jego granicami. Księżyc zagrał m.in. w Toruniu na CoCArt Music Festival, w Bydgoszczy na festiwalu Ethniesy, w Gdańsku w ramach festiwalu Dźwięki Północy, w Berlinie w Radialsystem V na 6. Edycji A L’ARME! Festival, w Katowicach w Muzeum Śląskim na festiwalu JazzArt, na inauguracji Unsound New York 2019, w Piotrkowie Trybunalskim na festiwalu PiotrkOFF, w Olsztynie podczas Festiwlau Teatrów Ulicznych, w czeskiej Pradze w Meetfactory na festiwalu ‘Alternativa’, jak również w Teatrze Witkacy na Zakopiańskich Prezentacjach Artystycznych „Pępek Świata” pod jakże adekwatnym tytułem Melancholia (Depresja?).
Księżyc:
Agata Harz (głos, obiekty grające)
Katarzyna Smoluk-Moczydłowska (głos, obiekty, instrumenty klawiszowe)
Lechosław Polak (akordeon, instrumenty klawiszowe)
Remigiusz Mazur Hanaj (taśmy, skrzypce, lira korbowa, obiekty grające)
Robert Niziński (klarnet, instrumenty klawiszowe, obiekty grające)