55 lat temu na Woli odbyło się Biennale Rzeźby w Metalu. Rzeźby, które wtedy powstały – w tym słynną „Żyrafę” – można dziś oglądać na skwerze im. płk. Zdzisława Kuźmirskiego-Pacaka. 20 maja ogłosimy go Skwerem Rzeźby na Woli. Przez całe lato będą tam gościć warsztaty, spacery, dyskusje i inne wydarzenia prowadzone w ramach Sympozjum Artystyczno-Badawczego – projektu poświęconego właśnie temu miejscu.
Po przebudowie skrzyżowania ulic Wolskiej i Kasprzaka wraca do użytku położony pomiędzy nimi skwer im. płk. Zdzisława Kuźmirskiego-Pacaka. Tym samym znowu można oglądać z bliska ustawione na skwerze charakterystyczne metalowe rzeźby. A właśnie w tym roku obchodzą swoje 55-lecie: powstały w 1968 roku w ramach Biennale Rzeźby w Metalu i przez ponad półwiecze wrosły w krajobraz Woli. „Żyrafa” autorstwa Władysława Frycza stała się wręcz ikoniczną figurą dzielnicy.
Z tej podwójnej okazji – otwarcia skweru po przebudowie i rocznicy powstania rzeźb – w sobotę 20 maja o godz. 15.00 odbędzie się huczne otwarcie Skweru Rzeźby na Woli, jak Wolskie Centrum Kultury zamierza symbolicznie nazwać ten skrawek zielonej przestrzeni między arteriami Wolskiej i Kasprzaka. Przez całe popołudnie wszyscy mieszkańcy i mieszkanki Odolan, Ulrychowa i innych pobliskich osiedli będą mogli przyłączyć się do świętowania na skwerze: zapoznać się z historią rzeźb, skorzystać z zajęć ruchowych i edukacyjnych dla dzieci i dorosłych, czy po prostu spotkać się w przyjemnej sąsiedzkiej atmosferze.
Otwarcie Skweru Rzeźby na Woli będzie stanowić również inaugurację Sympozjum Artystyczno-Badawczego – nowego, eksperymentalnego formatu Wolskiego Centrum Kultury. W ramach Sympozjum na Skwerze Rzeźby i w okolicy przez całe lato będą prowadzone warsztaty, spacery, spotkania, wystawy i inne działania. Już 23 maja o godz. 18.00 odbędzie się międzygatunkowy warsztat artystyczny „Nie tylko żyrafy” prowadzony przez Agatę Pyzowską – zapraszamy! Na warsztat obowiązują zapisy na adres: ludzie@wck-wola.pl.
Wolskie Centrum Kultury zaprasza mieszkańców i mieszkanki do dzielenia się wspomnieniami i fotografiami związanymi z rzeźbami – tymi, które znajdują się dziś na skwerze im. płk. Zdzisława Kuźmirskiego-Pacaka, jak i tymi, które już nie istnieją, ale też powstały w ramach Biennale Rzeźby w Metalu i znajdowały się wcześniej na terenie Woli. Zachęcamy do przesyłania zdjęć, spisanych wspomnień i opowieści oraz wszelkich pamiątek i dokumentów, w których pojawiają się rzeźby: od fotografii wspinania się na „Żyrafę”, poprzez dziecięce rysunki rzeźb i okolicy, po historie sporów o kolor i lokalizację tych obiektów. Prosimy pisać na adres: ludzie@wck-wola.pl lub dzwonić pod numerem: +48 609 892 494. Zebrane materiały, opowieści i przedmioty posłużą nam do stworzenia wystawy opowiadającej o losach wolskich rzeźb.
Prezentujemy harmonogram wydarzenia:
Projekt finansuje miasto stołeczne Warszawa.