Zapraszamy na warsztat z tworzenia wideo-eseju za pomocą telefonu prowadzony przez Joannę Klikowicz, w ramach jej rezydencji artystycznej w Wolskim Centrum Kultury. Czy wideo może być wizualną poezją na temat miejsca? A może wideo jest bliżej form dokumentalnych? Czy telefonem można zrobić dobry film? Jak wyglądały pierwsze wideodzienniki? O tym podyskutujemy i poeksperymentujemy na warsztatach z tworzenia wideo-eseju. Jurgenson w książce pt „Fotka” zauważa, że każdy kto tylko posiada smartfona może rejestrować i streamingować swoją codzienność. Taniość i prostota narzędzi spowodowała, że w każdej sekundzie powstają setki kadrów. Nie zawsze jednak są one spójnymi, przemyślanymi kompozycjami. Wychodząc od rozważań na temat chaosu wytwarzanych obrazów, w ramach warsztatu razem z osobami uczestniczącymi zastanowimy się nad stworzeniem koncepcji osobistych wideo-esejów. Będzie to także okazja do zanurzenia się w przestrzeni osiedla Koło. Dokonamy indywidualnych rejestracji wybranych zakamarków.
W trakcie dwóch dni warsztatowych każdy i każda zrealizuje wideo-esej będący subiektywnym spojrzeniem na modernistyczne Koło. Wykonane prace staną się częścią wystawy w Muzeum Szklanych Domów. Aby wziąć udział w warsztatach jedynym niezbędnym sprzętem jest smartfon, z zainstalowaną aplikacją do montażu (Instagram, tiktok, CupCat itp.). Warsztaty obejmują dwie soboty.
Czas trwania każdego z warsztatów to ok. 2-3 godziny.
O artystce: Joanna Klikowicz to absolwentka Wydziału Sztuki Mediów ASP w Warszawie oraz studiów na Wydziale Dziennikarstwa i Nauk Politycznych na UW. Aktywistka oraz członkini Stowarzyszenia „Miasto Jest Nasze”. Eksploruje tematykę kondycji człowieka we współczesnym świecie, często odwołuje się do prostych obserwacji codzienności. Jej obrazy są syntetyczne, jednocześnie dają widzowi duże pole dla jego własnych skojarzeń i interpretacji. Jej prace były pokazywane w Polsce, między innymi w Muzeum Sztuki Nowoczesnej w trakcie wystawy Warszawa w Budowie. Żyje i tworzy w Warszawie.