Przejdź do głównej nawigacji Przejdź do głównej treści Przejdź do narzędzi dostępności Przejdź do stopki

Menu

Koło od nowa – warsztat literacki

Strona główna Repertuar Koło od nowa – warsztat literacki

Miejsce

Kiedy

Grupa wiekowa

Dorośli

Cena

wstęp wolny, zapisy: ludzie@wck-wola.pl

Opis

Zapraszamy na warsztat z intuicyjnego pisania prowadzony przez Joannę Klikowicz, w ramach jej rezydencji artystycznej w Wolskim Centrum Kultury.

Popularna wyszukiwarka internetowa w następujący sposób opisuje rejon Koła: „Na terenie skromnej, wysadzanej drzewami dzielnicy Koło znajdują się zarówno bloki mieszkalne, jak i tereny zielone. Położony na północy park Lasek na Kole to rozległy obszar leśny popularny wśród biegaczy i rowerzystów. Z kolei na południu leży park Moczydło z Kopcem Moczydłowskim, który zimą przyciąga narciarzy, a latem rodziny chętnie urządzające pikniki nad jeziorem. W weekendy odbywa się plenerowy pchli targ, na który zjeżdżają się sprzedawcy i klienci z całego kraju”. Powyższy opis – gdyby nie konkretne odniesienia do górki Moczydłowskiej czy Lasku na Kole – mógłby równie dobrze znaleźć się w folderze deweloperskiego osiedla. Zunifikowany i wyidealizowany. W ramach warsztatu odbijemy się od tego generatywnego opisu i zastanowimy się czym dla każdego i każdej z nas jest przestrzeń Koła. Ciekawym wydaje się, jak ten lakoniczny, a jednocześnie idylliczny tekst ma się do autentycznych, osobistych mentalnych obrazów mieszkańców i realnych użytkowników rejonu Koła. Inspirując się dziełem Italo Calvino „Niewidzialne miasta”, razem wypracujemy formy tekstu, które będą zapisem indywidualnych odczuć, fantazji, wrażeń dotyczących różnych aspektów funkcjonowania tej tkanki miejskiej. Teksty staną się częścią wystawy w Muzeum Szklanych Domów. Czas trwania warsztatu: 2- 3 godziny

Joanna Klikowicz to absolwentka Wydziału Sztuki Mediów ASP w Warszawie oraz studiów na Wydziale Dziennikarstwa i Nauk Politycznych na UW. Aktywistka oraz członkini Stowarzyszenia „Miasto Jest Nasze”. Eksploruje tematykę kondycji człowieka we współczesnym świecie, często odwołuje się do prostych obserwacji codzienności. Jej obrazy są syntetyczne, jednocześnie dają widzowi duże pole dla jego własnych skojarzeń i interpretacji. Jej prace były pokazywane w Polsce, między innymi w Muzeum Sztuki Nowoczesnej w trakcie wystawy Warszawa w Budowie. Żyje i tworzy w Warszawie.

Zobacz również
PL / EN / UA