Jak pamiętamy dźwięki z zakładów radiowych? A jak z magnetofonów i radioodbiorników?
Zapraszamy na prezentację prac dźwiękowych i rozmowę wokół Zakładów Radiowych im. Marcina Kasprzaka!
W pierwszej części spotkania wysłuchamy dwóch esejów dźwiękowych, które w twórczy i nieoczywisty sposób opowiadają o ZRK, dźwiękowej pamięci i społeczności wokół zakładów. Punktem wspólnym obu prac są wywiady historii mówionej, przeprowadzone z byłymi pracownikami ZRK, osobami, które realizowały tam praktyki zawodowe lub miały w domach radia i magnetofony produkowane w „Kasprzaku”.
Słuchowisku towarzyszył będzie pokaz zdjęć archiwalnych, które ukazują ludzi pracujących w zakładach radiowych, wnętrza hal produkcyjnych, różnorodne sprzęty produkowane w Kasprzaku. Na miejscu będzie można także obejrzeć odnaleziony na śmietniku skarb, „Album Klubu Techniki i Racjonalizacji Zakładów Radiowych im. M. Kasprzaka w Warszawie”.
Po słuchowisku porozmawiamy z autorkami prac o tym, w jaki sposób nieistniejąca fabryka może stać się inspiracją do działań artystycznych.
Spotykamy się w Wolskim Centrum Kultury przy Obozowej 85. Wstęp wolny!
W programie:
Iza Smelczyńska – Taśmociąg [15’]
Marta Michalska – zzzZZZZzzzzRRRRRR!!! k [13’50’’]
Prace powstały w ramach dźwiękowego numeru czasopisma „Glissando”, którego tematem były archiwa dźwiękowe.
PS. Nadal zbieramy opowieści związane z Zakładami Radiowymi im. Marcina Kasprzaka! Masz wspomnienia związane albo z fabryką, albo z produkowanymi tam sprzętami? Może posiadasz zdjęcia fabryki, które moglibyśmy zobaczyć na spotkaniu i zarchiwizować cyfrowo? W czasie spotkania na miejscu obecni będą pracownicy i pracownice Wolskiego Centrum Kultury, z którymi będzie można porozmawiać na temat przekazania materiałów lub nagrania wywiadu historii mówionej do powstającego archiwum społecznego ZRK!
W spotkaniu udział wezmą:
Iza Smelczyńska – muzykolożka, improwizatorka, autorka tekstów o muzyce i esejów dźwiękowych. Tworzy w obrębie eksperymentalnej muzyki elektronicznej. Interesuje ją ekologia akustyczna, edukacja dźwiękowa oraz różne sposoby słuchania.
https://linktr.ee/iza.smelczynska
Marta Michalska – doktorka historii, badaczka dźwięków w przeszłości; pisze, redaguje, czasem śpiewa. Pisze i opowiada o tym, jak doświadczamy dźwięków wokół nas oraz jak możemy badać dźwięki, które już rozpadły się w historycznym szumie. Szczególnie interesują ją tematy dźwiękowych wyobraźni w ujęciu filozoficznym oraz metody badania historii społecznej i kulturowej w XIX i XX wieku.
https://linktr.ee/muzonatchniuzo
Michał Domański – pedagog teatru, koordynator projektów społeczno-artystycznych. W Wolskim Centrum Kultury zajmuje się tworzeniem archiwum społecznego ZRK. Realizuje działania performatywne z grupami amatorów w świecie artystycznym, ale specjalistów od własnego doświadczenia i historii. Tworzy wspólnie ze społecznościami opowieści artystyczne bliskie ich życiu, starając się wydobyć ich unikalny głos. Jego obsesją jest znalezienie miejsca w świecie profesjonalnej sztuki, gdzie każdy człowiek czułby się zaproszony do współtworzenia.