Przejdź do głównej nawigacji Przejdź do głównej treści Przejdź do narzędzi dostępności Przejdź do stopki

Menu

Andrzej Sobczyk. 50-lecie twórczości artystycznej

Strona główna Repertuar Andrzej Sobczyk. 50-lecie twórczości artystycznej

Miejsce

Otwarta Kolonia

Kiedy

11.07 piątek 18:00

Grupa wiekowa

Dorośli

Cena

Bezpłatny

Andrzej Sobczyk. 50-lecie twórczości artystycznej. Wernisaż wystawy

Opis

Andrzej Sobczyk – artysta malarz, grafik, ilustrator, konserwator dzieł sztuki, literat. Urodzony w 1954 roku w Warszawie. W latach 1975-1976 studiował w pracowni malarstwa prof. J. Eysmonta i grafiki prof. A. Rudzińskiego. W 1984 roku uzyskał uprawnienia do wykonywania zawodu artysty malarza Ministerstwa Kultury i Sztuki. W latach 1985-1987 współpracował z Przedsiębiorstwem Państwowym „Sztuka Polska”. W 1989 roku odbył praktykę z zakresu konserwacji dzieł sztuki w pracowni mgr Elwiry Burskiej-Szubargi. W latach 1980-1987 pracował jako grafik reklamowy i dekorator witryn sklepowych. W latach 1987-1990 był członkiem Spółdzielni Twórców Sztuk Plastycznych „Kontakt”. W latach 1992-1993 był członkiem Stowarzyszenia Artystów Malarzy „Stare Miasto” w Warszawie. W latach 1990-2020 współpracował z Galerią Sztuki Współczesnej TAB Teresy Pomykały. Od 2013 roku prowadzi warsztaty i plenery w Wąbrzeskim Domu Kultury. Współpracował jako plastyk ze Stowarzyszeniem Dzieci, Młodzieży i Dorosłych Osób Niepełnosprawnych „Ożarowska” w Warszawie. Obecnie jest członkiem Stowarzyszenia Artystów Plastyków Bemowa w Warszawie. Pierwszą wystawę swoich prac miał w 1975 roku w Galerii Klubu MPiK przy ul. J. Dąbrowskiego 71 w Warszawie. Miał 13 wystaw indywidualnych, brał udział w 26 wystawach zbiorowych. Uczestniczył w licznych plenerach malarskich, a swoje prace przekazuje na aukcje charytatywne. W roku 2025 przypada jubileusz 50-lecia pracy artystycznej. Uprawia malarstwo olejne, akrylowe, akwarelę, rysunek i grafikę linorytu. Pisze opowiadania, poezję i recenzje sztuki, słucha muzyki i gra na gitarze. W roku 2013 odznaczony medalem „Zasłużony dla Kultury Polskiej” przez Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego. W roku 2015 odznaczony srebrnym Krzyżem Zasługi przez Prezydenta RP za dorobek i upowszechniania kultury plastycznej. W roku 2023 uhonorowany Statuetka Burmistrza Wąbrzeźna, nagroda specjalna za upowszechnianie sztuki wśród mieszkańców Wąbrzeźna i okolic.

Ilustrował tomiki poezji Stanisława Dominiaka – „Erotyki”, 2006 i „Frachy na ochy i achy – fraszki wybrane”, 2012. Oraz ilustracje do Antologii współczesnej poezji dziecięcej „Poetariat dzieciom”, 2020 rok. „Poetariat. Miejsca które kocham”, 2020 r. „Ludzie, których kocham” antologia Poetariatu 2021 r.

Obrazy publikowane w: ” Magazyn Rodzinny” (Miesięcznik ilustrowany 08/1982), „Twórczość Robotników” (Dwutygodnik Społeczno-Kulturalny nr. 5,6,8/1983 r), „Fantastyka” (Miesięcznik 05/1984 r.), „Trzecie Oko” (Biuletyn Psychotroniki 03/1985 r.), „Okolice” (Miesięcznik Społeczno- Literacki nr. 4/1988 r), „Magia Obrazu” (Album ,Podlaskie Stow. Promocji Kultury i ZPAP Okr. Warszawski 2012 r.), „Własnym Głosem” (Pismo Społeczno-Kulturalne nr. 85/2012 r.), „CWA Tygodnik Regionu Wąbrzeskiego” (czerwiec 2014 r.). „Artyści 50- lecia Domu Kultury w Wąbrzeźnie”( Wąbrzeski Dom Kultury, 2015 r.). Audycja TVP „Qadrans Qltury” (29.09.2011r.). Obrazy znajdują się w kolekcjach : Muzeum Zamek w Szydłowcu, Shriners Hospital w Chicago, Vesta Tools Inc. W Kanadzie, ELE Invest w Warszawie, Episkopat Polski Warszawa, Bank Pekao w Warszawie, Grand Hotel w Krakowie, Royal Hotel w Modlinie, Muzeum Zamek w Golubiu-Dobrzyniu, Ratusz oraz Dom Kultury w Wąbrzeźnie. Oraz w kolekcjach prywatnych w Kanadzie, Irlandii, Włoszech, USA, Niemczech, Belgii, Norwegii, Szwecji oraz w Polsce.

Zobacz również
PL / EN / UA