Podstawowym celem projektu „Otwarte WCK” było „otwarcie” drzwi Wolskiego Centrum Kultury dla jak najszerszej grupy odbiorców i stworzenie oferty kulturalnej dostępnej również dla osób ze szczególnymi potrzebami.
Projekt zakłada przeprowadzenie 3 cyklów integracyjnych wydarzeń kulturalnych zorganizowanych w Wolskim Centrum Kultury,otwartych dla wszystkich, z uwzględnieniem osób ze szczególnymi potrzebami.
- W ramach 1. cyklu „Migamy o…” odbyło się 6 otwartych spotkań w Polskim Języku Migowym z Głuchymi artystami, twórcami i ekspertami wokół sztuki. Wszystkie spotkania miały charakter warsztatowy z obszaru sztuki i kulinariów.
- W ramach 2. cyklu „WCK na wyciągnięcie ręki” odbyło się 6 otwartych spotkań wielozmysłowych z audiodeskrypcją i pomocami dotykowymi udostępniających ofertę Wolskiego Centrum Kultury osobom niewidomym i słabowidzącym. Wśród wydarzeń znalazły się 3 spacery dotykowe z audiodekskrypcją i pomocami dotykowymi po miejscach kultury na Woli (Skwer Rzeźby, zabytkowe osiedla Kolonia Wawelberga i Koło II); warsztat kulinarny z komponowania ziół pełen smaków i zapachów połączony z wizytą w Ogrodzie Społecznym WCK oraz 2 warsztaty z niewidomymi i słabowidzącymi twórcami – warsztat wokalny i warsztat edukacyjny z komunikacji w związku. Na spotkaniach zapewnialiśmy audiodeskrypcję, pomoce dotykowe i asystę.
- 3. zrealizowany cykl to „Oswajamy miasto” – 6 rodzinnych warsztatów architektonicznych z elementami sensoryki przeprowadzonych w warunkach komfortowych dla dzieci i młodzieży w spektrum autyzmu. Zajęcia były prowadzone przez osobę przeszkoloną i doświadczoną w pracy z dziećmi neuroatypowymi.
Dodatkowo z okazji Światowego Dnia Świadomości Autyzmu oraz Światowego Dnia Zdrowia Psychicznego w ramach projektu odbyły się spotkania dla pracowników instytucji kultury, otwarte dla mieszkańców. Podczas spotkań można było uzyskać wiedzę ekspercką z zakresu neuroróżnorodności oraz kryzysu psychicznego.
Wierzymy, że „Otwarte WCK” otworzy wiele głów i serc.
Projekt dofinansowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego
pochodzących z Funduszu Promocji Kultury – państwowego funduszu celowego.