Przejdź do głównej nawigacji Przejdź do głównej treści Przejdź do narzędzi dostępności Przejdź do stopki

Menu

Mobilny Dom Sąsiedzki

Strona główna Projekty Mobilny Dom Sąsiedzki

mobilny dom Sąsiedzki

 

Epidemia koronawirusa sprawiła, że część mieszkańców Woli znalazła się w trudnej sytuacji życiowej. Grupie najbardziej dotkniętej negatywnymi skutkami kryzysu z pomocą ruszyli mieszkańcy Woli. Aktywizacja jest ogromna. Mieszkańcy zaczęli robić zakupy swoim sąsiadom, których znali wcześniej i wiedzieli, że mogą być w potrzebie. Część osób rozwiesiło plakaty w swoich budynkach informujących o możliwości wsparcia. W ten sposób nawiązywały się nowe relacje między osobami w potrzebie, a ich sąsiadami, którzy mogą pomóc. Bardzo szybko doszło też do powstania wolskiej grupy Widzialnej Ręki na Facebook’u, która pomaga łączyć ze sobą osoby potrzebujące pomocy z tymi, które mogą im takiej pomocy udzielić.  

Pod wpływem sytuacji kryzysowej, wywołanej przez koronawirusa, zaczęły powstawać na Woli nieformalne grupy mieszkańców, które wspólnie działają na rzecz innych. Lokalny zastęp Związku Harcerstwa Polskiego zainicjował akcję szycia maseczek dla służb medycznych, w którą włączyli się inni mieszkańcy Woli niezwiązani z harcerstwem. Wokół Warszawskiego Hackerspace (funkcjonującego na Woli) zawiązała się oddolna inicjatywa, która produkuje przyłbice dla służb medycznych. Przy Centrum Aktywności Międzypokoleniowej powstała też grupa wolontariuszy, która roznosi ciepłe posiłki do wolskich seniorów, którzy nie są w stanie sami przygotować sobie obiadu.  

Eksplozja oddolnej aktywności mieszkańców, którą obserwujemy od połowy marca, jest bez precedensu. Wiele osób, które działa teraz na rzecz innych, nie angażowało się wcześniej w działania sąsiedzkie, kulturalne czy społeczne. Jest to dla nich pierwsze tego typu doświadczenie, które przyniesie zapewne dużo pozytywnych emocji i wrażeń. Jednak epidemia kiedyś się skończy i działania pomocowe już nie będą dłużej potrzebne. Chcemy wykorzystać tę szansę i zaproponować im nowy rodzaj oddolnych działań – sąsiedzkie działania kulturalne. Będzie to dla nich doskonała okazja do dalszej integracji z osobami, które poznały podczas epidemii (np. sąsiadów, którym robili zakupy) lub z którymi wspólnie działali (np. grupa robiąca przyłbice dla służb medycznych). Dla tej drugiej grupy to może być pierwsza okazja do spotkania się w świecie fizycznym – współpraca między nimi jest realizowana obecnie online. Chcemy, żeby konkurs na inicjatywy lokalne, realizowane w ramach programu, był w pierwszej kolejności skierowany do mieszkańców Woli, którzy w pojedynkę lub wspólnie z innymi działają obecnie na rzecz innych. Dzięki temu relacje sąsiedzkie i kapitał społecznych powstały podczas epidemii będzie mógł dalej się rozwijać. Mieszkańcy, który dostrzegą piękno działania na rzecz innych, będą mogli kontynuować swoją aktywność na nowym polu – sąsiedzkich działań kulturalnych. 

PL / EN / UA