Tematem rezydencji artystycznej Marcina Dymitera jest dźwiękowe zmapowanie przestrzeni po Zakładach Radiowych im. Marcina Kasprzaka w Warszawie (ZRK). Wybór związany jest ze specyficznym wątkiem – ZRK to zakład produkujący sprzęt do odtwarzania nośników audio: odbiorniki lampowe, magnetofony szpulowe, magnetofony kasetowe. Być może te zakłady kształtowały w przeszłości estetyczny kontakt i relacje odbiorców z muzyką, w pewnym sensie zakłady były odpowiedzialne za coś tak ulotnego jak brzmienie, dźwięk muzyki, który wybrzmiewał w niejednym polskim domu.
„Ta ciekawa relacja pomiędzy kulturą nośnika audio a pamięcią i kształtowaniem estetyki u odbiorcy stanowi punkt wyjścia moich zainteresowań. Relacja jaka zachodzi pomiędzy materialnym obiektem i zapisem a pamięcią otwiera możliwości interpretacji zmian współczesnej Warszawy. Po zakładach zostały tylko ślady i trudno wyobrazić sobie dziś skalę oraz rolę tego zakładu, podobnie jak wielokrotnie zapisana taśma, staje się mało precyzyjna i tylko czasem jakieś fragment nagrań (dźwiękowe ślady) daje o sobie znać, przebijając się na powierzchnię. Wracam do przeszłości miejsca, do zatartej niczym na taśmie, opowieści o kulturze nośnika i miejscu. W ramach mojej rezydencji planuję spacery dźwiękowe oraz realizację nagrań terenowych, które pozwolą zbudować mi swoiste dźwiękowe archiwum miejsca, które posłuży mi do przygotowania kompozycji dźwiękowej dedykowanej Zakładom Radiowym im. Marcina Kasprzaka w Warszawie (ZRK). Finalnie praca ZRK – Audioślady zostanie przygotowana w aplikacji, która umożliwia odsłuch w przestrzeni po dawnych Zakładach Kasprzaka.”
Uwaga!
W ramach projektu, Wolskie Centrum Kultury wraz z artystą poszukują kontaktu do byłych pracowników i innych osób związanych z Zakładami Radiowymi im. Marcina Kasprzaka w Warszawie, którzy chcieliby podzielić się swoimi historiami o ZRK. Bardzo zależy nam na pielęgnowaniu pamięci nie tylko o Zakładach, ale też o osobach, które je współtworzyły i o produkowanych w ZRK urządzeniach.
Zapraszamy do kontaktu z koordynatorką projektu Hanną Sabat: ludzie@wck-wola.pl lub +48 609 892 494
O artyście:
Marcin Dymiter porusza się w kręgu elektroniki, field recordingu i muzyki improwizowanej. Tworzy instalacje dźwiękowe, słuchowiska, muzykę do filmów, spektakli teatralnych, wystaw i przestrzeni publicznych. Jest autorem projektu Field Notes. Prowadzi warsztaty dźwiękowe oraz działania przybliżające ideę field recordingu. Gra w projektach: emiter, niski szum, ZEMITER, PICA PICA oraz innych, efemerycznych formacjach. Autor książek “Notatki z terenu” (2021), “Maszyny do ciszy” (2023). W 2022 roku książka “Notatki z terenu” była nominowana do Nagrody Literackiej Gdyni. Współpracuje z “Dwutygodnikiem” – internetowym magazynem o kulturze.
Strony artysty:
https://emiter.org/
https://emiter.bandcamp.com/
https://field-notes.bandcamp.com/