Tematem rezydencji artystycznej Marcina Dymitera było dźwiękowe zmapowanie przestrzeni po Zakładach Radiowych im. Marcina Kasprzaka w Warszawie (ZRK). W ramach rezydencji odbyły się spotkania, spacery dźwiękowe oraz premiera projektu artystycznego ZRK – Audioślady umieszczonego w aplikacji mobilnej ECHOES.
ZRK – Audioślady to praca dźwiękowa poświęcona przestrzeni po Zakładach Radiowych im. Marcina Kasprzaka w Warszawie, która znajduje się w kwartale ulic Kasprzaka, Karolkowej, Siedmiogrodzkiej i Skierniewickiej. ZRK produkowały sprzęt do odtwarzania nośników audio: odbiorniki lampowe, magnetofony szpulowe, magnetofony kasetowe. W pewnym sensie były odpowiedzialne za coś tak ulotnego, jak brzmienie, dźwięk muzyki, której słuchało się z radia, z taśm szpulowych i kaset w niejednym polskim domu. Po zakładach zostały tylko ślady i trudno wyobrazić sobie dziś ich skalę oraz rolę. Pamięć zaciera się, podobnie jak wielokrotnie zapisana taśma, staje się mało precyzyjna i tylko czasem jakiś fragment nagrań (dźwiękowe ślady) daje o sobie znać, przebijając się na powierzchnię. Zbieramy relacje, ulotne wspomnienia, szukamy śladów w architekturze. Wracamy do przeszłości miejsca, do zatartej, niczym na taśmie, opowieści o Zakładach Radiowych Kasprzaka.
Instrukcja spaceru z aplikacją ZRK – Audioślady:
Projekt ZRK – Audioślady powstał w ramach rezydencji artystycznej Marcina Dymitera w Wolskim Centrum Kultury Koordynacja rezydencji artystycznej i projektu ZRK – Audioślady: Hanna Sabat Koncepcja, nagrania, terenowe, muzyka, miks, mastering – Marcin Dymiter Konsultacja techniczna: Marcin Barski Relacje: Janusz Czerwiński, Marcin Dymiter, Beata Prokopczuk-Daab, Tadeusz Prokopczuk, Hanna Sabat, Magdalena Szymanowska Grafika: Maciej Zawadzki W grafice wykorzystano zdjęcia lotnicze z serwisu mapowego Urzędu m.st. Warszawy: mapa.um.warszawa.pl
O artyście: Marcin Dymiter porusza się w kręgu elektroniki, field recordingu i muzyki improwizowanej. Tworzy instalacje dźwiękowe, słuchowiska, muzykę do filmów, spektakli teatralnych, wystaw i przestrzeni publicznych. Jest autorem projektu Field Notes. Prowadzi warsztaty dźwiękowe oraz działania przybliżające ideę field recordingu. Gra w projektach: emiter, niski szum, ZEMITER, PICA PICA oraz innych, efemerycznych formacjach. Autor książek “Notatki z terenu” (2021), “Maszyny do ciszy” (2023). W 2022 roku książka “Notatki z terenu” była nominowana do Nagrody Literackiej Gdyni. Współpracuje z “Dwutygodnikiem” – internetowym magazynem o kulturze.
Podziel się wspomnieniem!
W ramach projektu, Wolskie Centrum Kultury wciąż poszukuje kontaktu do byłych pracowniczek, pracowników i innych osób związanych z Zakładami Radiowymi im. Marcina Kasprzaka w Warszawie, którzy chcieliby podzielić się swoimi historiami o ZRK. Bardzo zależy nam na pielęgnowaniu pamięci nie tylko o Zakładach, ale też o osobach, które je współtworzyły i o produkowanych w ZRK urządzeniach. Zapraszamy do kontaktu z koordynatorką projektu Hanną Sabat: ludzie@wck-wola.pl lub +48 609 892 494
Strony artysty:
https://emiter.org/
https://emiter.bandcamp.com/
https://field-notes.bandcamp.com/