Utopia Urzeczywistniona
180. Rocznica urodzin Hipolita Wawelberga

Wystawa otwarta od 26 marca do 26 kwietnia 2024 r.

Miejsce ekspozycji: Dziedziniec Mazowieckiego Urzędu Wojewódzkiego w Warszawie pl. Bankowy 3/5
Kurator wystawy: Andrzej Chybowski
Projekt graficzny i ekspozycyjny: Jakub Marzoch
Koordynator projektu: Michał Mioduszewski
Produkcja: Iga Chmielewska

Hipolit Wawelberg (1844-1901) filantrop, finansista, działacz społeczny, czołowy przedstawiciel pozytywizmu na ziemiach polskich.
Po romantycznym zrywie i udziale w Powstaniu Styczniowym Wawelberg uznał, że jedyną drogą warunkującą odbudowę państwa polskiego, zniszczonego przez zaborców będzie zbudowanie jego podstaw gospodarczych i społecznych przez wielopoziomowe działania, skierowane do każdej grupy społecznej.
Marzył, by przyszła Polska była nowoczesnym państwem, w którym wszyscy jego obywatele bez różnicy wyznań i poglądów, będą wspólnie budowali swoją ojczyznę. W tej idei był utopistą ale jego działania prospołeczne miały wpływ na kształtowanie postaw i działań wielu osób. O wadze tej postaci niech świadczy fakt, iż Prezydent Stefan Starzyński w 1938 roku polecił umieszczenie portretu Hipolita Wawelberga jako zasłużonego obywatela Miasta Warszawa na wystawie “Warszawa wczoraj, dziś, jutro” w Muzeum Narodowym.
Po II Wojnie Światowej postać Hipolita Wawelberga została wymazana ze świadomości społecznej, dlatego tak ważna jest dziś pamięć o tym wybitnym Polaku.

„Utopia Urzeczywistniona” to wystawa mająca na celu przypomnienie postaci Hipolita Wawelberga, filantropa, społecznika, wybitnego obywatela Miasta st. Warszawa w jego 180 rocznicę urodzin.
Wystawa skupia się na dwóch projektach tego filantropa, Szkole Mechaniczno-Technicznej będącą pierwszą uczelnią techniczną kształcącą inżynierów na ziemiach polskich oraz prekursorskim projekcie mieszkaniowym zwanym dziś „Kolonia Wawelberga”. Kolonia było wyjątkowym przykładem osiedla społecznego. Zamiar fundatora zakładał zbudowanie na wynajem wygodnych higienicznych mieszkań, dla osób pracujących, o niższym statusie ekonomicznym, bez zależności miejsca pracy. Osiedle od początku, poza zapewnieniem mieszkań dla osób potrzebujących, miało na celu integrację mieszkańców, niezależnie od ich pochodzenia i wyznawanej religii. Kolonia była domem, ale też miejscem, gdzie mieszkańcy mogli się rozwijać i kształcić. Były to założenia pozytywistyczne, swego rodzaju eksperyment społeczny, a zarazem utopia, mająca na celu zbudowanie lepszego społeczeństwa. Te utopijne założenia w mikro sakli osiedla realizowały się i spełniały oczekiwania fundatorów. Utopia stawała się realna.
Dziś Kolonia Wawelberga to jeden z cenniejszych zabytków Mazowsza.

Kontakt: Michał Mioduszewski tel. 609 429 494 m.mioduszewski@wck-wola.pl

Nasza strona wykorzystuje pliki cookies w celu zapamiętywania preferencji i ustawień oraz zbierania anonimowych danych dla celów reklamowych i statystycznych. Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do cookie w przeglądarce internetowej lub w konfiguracji usługi zgodnie z zasadami określonymi w naszej polityce prywatności. Sprawdzisz tam również zasady przetwarzania przez nas Twoich danych osobowych. POLITYKA PRYWATNOŚCI >

zmień język
Skip to content