Plan jest prosty. Na początku nie wiem nic i mam na to tylko trzy miesiące. Ograniczenia czasowe rezydencji, czyli też mojego wynagrodzenia. Jest to niesamowicie ekscytujące. Niewiedza i sama współpraca.

Napiszę książkę o Wojciechu Sztyllerze. Jego obrazy, razem z Hanią i Michałem znalazłem w biurze, które też jest małym magazynkiem.

 Prace planuje podzielić na trzy następujące etapy: reporterskie poszukiwanie, malarskie badanie i krytyczne pisanie.

 “Malarskie badanie” to enigmatyczne określenie wytłumaczę w taki sposób. Belgijska antropolożka Vinciane Despert napisała książkę „Wszystko dla naszych zmarłych”. Opisuje w niej swoje i innych badaczy przemyślenia, odnośnie do istnienia zmarłych. Podczas jej czytania zauważyłem, że podobnie istnieją dzieła sztuki i kultury. W sposób skomplikowany, rozciągnięty na wiele komórek społecznych i podtrzymywany dzięki pamięci i doświadczaniu.

Jako medium, objawił mi się artysta kopista. Tworząc kopie, jest on w podobnym miejscu. Musi czujnie słuchać, patrzeć i rozumieć. Cofnąć się w przeszłość i odkryć podejmowane, przez pierwotnego twórcę, decyzje. Są one zapisane na płótnie. Sztuka zawsze powstaje wobec i z otaczającym ją światem. Jedynym czego potrzeba by to dostrzec, jest wrażliwe oko, otwarte serce, doświadczenie malarskie, cierpliwość. Całe szczęście, większość z tych cech jest mi bliska i mogę podjąć się tego zadania.

 Ważne jest coś jeszcze nakreślić. Wiem, że trzy miesiące to niemożliwa jednostka czasu do napisania książki, szczególnie dla takiego naturszczyka jak ja. Będę też pracował nad nią po rezydencji. Tak wygląda moja praca. Jestem artystą i większość czasu pracuję za darmo. Miło jest pracować, za pomocą tych poszukiwań, również na konto kogoś innego. Nie mówię tu tylko o Sztyllerze, ale również o wspaniałej instytucji Wolskiego Centrum Kultury.

Tomek Paszkowicz


Tomek Paszkowicz (ur. 1997) to artysta performatywny, o zróżnicowanym pochodzeniu klasowym. Jego praktyka artystyczna opiera się na badaniu wszelkich form wyrazu, przez co trudno jest wskazać medium dominujące. Tematy w których głównie się porusza to różnice klasowe, tożsamość, rola sztuki w współczesnym świecie, inżynieria społeczna i social media. Aktywnie komentuje wszystko co znajdzie w internecie, uprawia archeologie internetową oraz uważa że jest za mało humanistów na rynku pracy. Swoje prace prezentował m.in w: Narodowa Galeria Sztuki Zachęta, CSW U-Jazdowski, Centrum Rzeźby Polskiej w Orońsku, Galeria Łęctwo. Jego prace znajdują się w prywatnych kolekcjach w Polsce i na świecie.

Nasza strona wykorzystuje pliki cookies w celu zapamiętywania preferencji i ustawień oraz zbierania anonimowych danych dla celów reklamowych i statystycznych. Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do cookie w przeglądarce internetowej lub w konfiguracji usługi zgodnie z zasadami określonymi w naszej polityce prywatności. Sprawdzisz tam również zasady przetwarzania przez nas Twoich danych osobowych. POLITYKA PRYWATNOŚCI >

zmień język
Skip to content