Prospołeczny projekt w duchu metamodernizmu, skupiający się nie na materialnych efektach, a gestach czułości i odpowiedzialności wobec przestrzeni publicznej, performowaniem i promowaniem postawy wzajemnej uważności, życzliwości, sąsiedzkiej pomocy, której tradycja zdaje się zanikać. Artystka chce pogłębiać znajomość Woli – wprowadziła się tu w marcu, obserwuje ją więc z perspektywy “newcommerki” – nie jest ani zupełnie nową, ani doświadczoną mieszkanką, ma więc w tym momencie ulotną perspektywę zawieszoną pomiędzy tymi dwoma punktami widzenia.
Artystka podczas rezydencji chce wziąć odpowiedzialność za zastaną przestrzeń, stając się jej organiczną częścią. Pragnie wcielić się w “dobrego ducha” osiedla, krążąc godzinami codziennie po ulicach Woli, szukając uważnie miejsc i sytuacji, które za pomocą drobnych gestów można “naprawić” lub “ułatwić” – jak wrzucanie papierków leżących na trawniku do kosza na śmieci, sprzątanie psiej kupy z chodnika czy podanie właściwego kierunku zagubionemu przechodniowi, do oferowania swojej pomocy w wyprowadzeniu psa, gdy właściciel jest zajęty, pomocy w przeprowadzce, podlania kwiatków, gdy sąsiad jest na wakacjach, wniesienia zakupów po schodach bloku (oczywiście wszystko w maseczce, zachowując odpowiednie środki ostrożności). Chce być tabletką na punktową dolegliwość organizmu osiedla – o krótkim, ale ułatwiającym chwilowo życie działaniu. Każda osoba, która okaże jej – nieznajomej – zaufanie, staje się współautorem/ką pracy.
Martyna D. Modzelewska / Martynka Dagmarka
Urodziła się w 1993 roku w Grajewie – niewielkiej podlaskiej miejscowości z dala od większych ośrodków kultury, co mogło wpłynąć znacznie na jej perspektywę.
Zajmuje się obserwacją zastanego przez nią fragmentu rzeczywistości oraz próbą wpłynięcia na niego w miarę swoich (skromnych) możliwości. Tworzy głównie w odpowiedzi o analizę zastanego kontekstu, miejsca, sytuacji.
Zwyciężczyni konkursu „Szybki Egipt”, który odbył się w marcu 2020 roku ramach wystawy „Idź na całość” w Gdańskiej Galerii Miejskiej. Inicjatorka projektu „40×40 – Interneturniej Malarski”, który zrealizowała, otwierając projekt CSW Łaźnia „WINDOWS 2020. NOWE ZJAWISKA” – cykl wystaw w przestrzeni publicznej w LKW Gallery w Gdańsku.
Członkini grup „Przyjaciółki czy rywalki”, „Karaoke Gang” oraz duetu – z Franciszkiem Drażba – tworzącego obiekty głównie dedykowane przestrzeni publicznej.