Kategoria:
Wystawa
Miejsce:
Grupa wiekowa:
Dorośli, Seniorzy, Dzieci, Młodzież
Kiedy:
od 12 listopada 2018 do 30 marca 2019

MUZEUM SZKLANYCH DOMÓW

Wolskie Centrum Kultury, ul. Obozowa 85
11 listopada 2018 godz .18 00 Wernisaż wystawy
Wystawa czynna od 12/11/2018 do 30/03/2019
Godziny otwarcia: wtorek – sobota 12:00 – 18:00

W dniach 4-8/12/2018 muzeum nieczynne.

Wstęp wolny

Muzeum Szklanych Domów w Wolskim Centrum Kultury, w budynku przy Obozowej 85, to tworzona partycypacyjnie ekspozycja o osiedlach modernistycznych TOR i BGK na Kole, oraz zbudowanym tuz po wojnie osiedlu Syrkusow. Przestrzeń wystawy będzie znajdować się na pierwszym piętrze zabytkowego budynku Centrum Kultury kolonii Osiedla TOR z 1935 roku, jedynego w Warszawie domu kultury mieszczącego się i działającego bez przerw od lat trzydziestych.

Ten dość zapomniany  przez warszawiaków rejon stolicy, a zarazem ważna cześć dziedzictwa polskiego modernizmu, dzięki wspólnej pracy Centrum Kultury oraz samych mieszkańców zostanie opowiedziane na nowo i w nowy sposób. Wystawa pokaże nie tylko Koło z perspektywy idei i praktyki osiedli społecznych, przeznaczonych dla mieszkańców o niższym statusie materialnym, mających dawać równy dostęp ich mieszkańców do kultury, oświaty, przedszkoli, przychodni, zieleni, a wiec do godnych warunków życia. Historia przedwojennych osiedli wpisuje się w ideę nowoczesnej niepodległej Polski, dlatego tworzona ekspozycja jest miejscem refleksji o marzeniach o nowoczesności, dobrze zaprojektowanym domu, mieście, państwie. Ekspozycja będzie opowiadać wspólnie z mieszkańcami o spełnionych i niespełnionych marzeniach modernizacji – w tym celu wspólnie z mieszkańcami Warszawy tworzona jest niezwykła instalacja artystyczna Macieja Pałki i Mikołaja Połynko o warszawskich marzeniach o szklanych domach.

Na wystawie zostanie zaprezentowana historia osiedli – w kontekście polskich i międzynarodowych projektów architektonicznych, życiu na przedwojennych osiedlach, historiach wojennych i tworzeniu się powojennego osiedla Syrkusow ze słynną syrenką namalowaną przez Pablo Picasso w jednym z budowanych w 1948 roku mieszkań. To, co jednak najważniejsze, to fakt, że głównym narratorem są sami mieszkańcach Kola. Wspomnienia o ich rodzinach, dziadkach i babciach, życiu na Kole przed wojna, podczas okupacji i tuz po wojnie.

Przez blisko miesiąc ekipa Centrum Kultury zbierała unikalne zdjęcia i nagrania mieszkańców osiedla Kolo. Wspomnienia, dokumenty, archiwalne fotografie pokazują życie społeczne i codzienne na osiedlach Koło –ukazują wspólnotowy i społeczny wymiar nowoczesnej architektury i wielki przełom, jakim były modernistyczne inwestycje z lat trzydziestych, których celem była demokratyzacja i budowanie sprawiedliwego społeczeństwa.

 • Kuratorka wystawy: Hanna Radziejowska
 • Zespół kuratorski:  Adam Kadenaci,  Marta Michnowska
 • Instalacja artystyczna: Maciej Pałka,  Maciej Połynko
 • Projekt graficzny i architektura:  Studio Lekko, Jakub Drzastwa, Karolina Chyziak – Włodarczyk
 • Program towarzyszący: Damian Kalita
 • Produkcja: Katarzyna Tadeusz
 • Realizacja projektu: Kontra- pracownia plastyczna Tomasz Marzec
 • Szczególne podziękowania dla mieszkańców Koła, którzy są współautorami wystawy, za  ich pamiątki i wspomnienia:  Wojciecha Przybylskiego, Barbary Frankiss, Elżbiety Strzeleckiej, Jerzego  i Danuty Sawickich, Krzysztofa Lisowskiego, Marcina Strzelczyka, Heleny Marchel, Rodziny Tuszyńskich, Andrzeja J. Wiśniewskiego, Barbary Jastrzębskiej, Barbary Wiktorii Lewandowskiej, Haliny Porzyckiej, Barbary Wieczorek, Henryka Gralewskiego, Marii Chmielewski

Szczególne podziękowania dla mieszkańców Koła, którzy są współautorami wystawy, za ich pamiątki i wspomnienia: Barbary Frankiss, Elżbiety Strzeleckiej, Jerzego i Danuty Sawickich, Krzysztofa Lisowskiego, Marcina Strzelczyka, Heleny Marchel, Rodziny Tuszyńskich, Andrzeja J. Wiśniewskiego, Barbary Jastrzębskiej, Barbary Wiktorii Lewandowskiej, Haliny Porzyckiej, Barbary Wieczorek, Henryka Gralewskiego, Marii Chmielewskiej

WYDARZENIA TOWARZYSZĄCE:

18.11 – g. 18.00, Obozowa 85 – Oprowadzanie po wystawie z Hanną Radziejowską, kuratorką wystawy Muzeum Szklanych Domów.  

Zapraszamy w niedzielę 18 listopada o godzinie 18:00 na oprowadzanie kuratorskie po wystawie. Muzeum Szklanych Domów mieści się w przedwojennym budynku domu społecznego osiedla Towarzystwa Osiedli Robotniczych (TOR) z 1935 roku, dziś – Wolskiego Centrum Kultury przy ulicy Obozowej 85.

Podczas zwiedzania Hanna Radziejowska opowie historię trzech osiedli społecznych na Kole, przedwojennych oraz powojennych marzeniach o nowoczesności i szklanych domach, a także o historiach i wspomnieniach ich mieszkańców zebranych na ekspozycję wystawy.

18.11 – g. 19.00, Obozowa 85 – Retroelectro

Dawne standardy – piosenki Hanki Ordonówny, Mieczysława Fogga i Adama Astona – w nowoczesnej aranżacji Marty Baum. Zapraszamy fanów przedwojennych polskich nut i nowoczesnych romansów. Klimatycznie ale z mocą!

„RETROELECTRO” łączy muzykę przedwojenną z nowymi brzmieniami z dodatkiem własnych kompozycji muzycznych. Marta Baum z zespołem wiedzą doskonale co to znaczy przenieść się w klimat międzywojnia.

Koncert odbędzie się w przedwojennym Domu Kultury, który stanowi część modernistycznego osiedla Towarzystwa Osiedli Robotniczych z 1935 roku. Wolskie Centrum Kultury otworzyło w nim Muzeum Szklanych Domów – wystawę o historii trzech społecznych osiedli na Kole.
Wolskie Centrum Kultury otwiera oficjalnie tym koncertem nowy etap remontu – przedwojennej sali widowiskowej!

Skład:
Marta Baum – wokal
Zbigniew Chojnacki – akordeon, elektronika Kornel Jasiński – gitara basowa
SteQ – kornet
Kamil Maksymilian Kukla – perkusja

29.11, g. 19.00 Obozowa 85 – Mieszkanie a ubranie – wykład

W jaki sposób zmiany społeczne i w architekturze wpłynęły na to w jaki sposób ubierali się mieszkańcy Woli? Jak modernizm przenikał się z modą?
Prowadzenie Aleksandra Boćkowska-  dziennikarka, współpracuje m.in. z „Gazetą Wyborczą” i „Wysokimi Obcasami Extra”. Wcześniej redaktorka w magazynach „Elle” i „Viva! Moda”. Autorka książki To nie są moje wielbłądy. O modzie w PRL oraz Księżyc z peweksu: o luksusie w PRL.

Wstęp wolny

TRENING FUNKCJONALNY, Warsztat dla kobiet: 15+
Prowadzenie: Agnieszka Kryst

Funkcjonalizm to kierunek w architekturze, urbanistyce i sztuce użytkowej, którego głównym założeniem było wysunięcie na plan pierwszy funkcji i uzależnienie od niej zarówno elementów technicznych (materiał, konstrukcja), jak i wizji estetycznej (forma). Główną tezą funkcjonalizmu była idea ‘czystej architektury’, wolnej od subiektywizmu i tradycjonalizmu.

W ramach warsztatu skupimy się na zagadnieniach związanych z funkcjonalizmem w ruchu. Przestrzeń i jej architektura posłużą nam za inspirację i bodziec do wytwarzania ruchu. Materiałem przez nas używanym będą nasze ciała, a jakość ruchu wypracowana poprzez wspólna praktykę, poprowadzi nas w stronę ruchowej ‚czystej formy’. Zbadamy jak bardzo funkcjonalne, a jednocześnie swobodne i organiczne mogą być nasze wprawione w ruch ciała w relacji do przestrzeni i w relacji do innych.

Skupiając się na wspólnej praktyce czystości i precyzji ruchu odejdziemy od subiektywizmu, nadając naszym ciałom sprawczość i dając im narzędzia do świadomej emancypacji oraz przyjemności w ruchu.

Terminy:

 • 18 listopada – 17:00 -19:30 warsztat (Działdowska 6)
 • 25 listopada – 18:30 – 20:30 warsztat (Działdowska 6)
 • 2 grudnia – 17:00 – 19:30 warsztat (Obozowa 85, w przestrzeni wystawy)
 • 9 grudnia – 17:00 – 19:30 warsztat (Obozowa 85, w przestrzeni wystawy)

Wstęp wolny. Zapisy d.kalita@wck-wola.pl

Warsztaty mają formułę otwartą. W każdy momencie można do nich dołączyć

Nasza strona wykorzystuje pliki cookies w celu zapamiętywania preferencji i ustawień oraz zbierania anonimowych danych dla celów reklamowych i statystycznych. Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do cookie w przeglądarce internetowej lub w konfiguracji usługi zgodnie z zasadami określonymi w naszej polityce prywatności. Sprawdzisz tam również zasady przetwarzania przez nas Twoich danych osobowych.

×