Kategoria:


Wsiądź na nasz Kulturalny Tandem! – PRZEDŁUŻAMY NABÓR

Lubisz obserwować rzeczywistość? Chcesz mieć na nią wpływ? Możesz poznać sposób w jaki za pomocą sztuki zmieniają ją artystki i stworzyć pod ich okiem projekt artystyczny z osobą z innego pokolenia.

Tworzenie sztuki odpowiadającej na współczesne problemy społeczne, to dla Ciebie zupełna nowość? Nic nie szkodzi! W ramach projektu czekają na Ciebie warsztaty z wymyślania pomysłów i wsparcie mentorskie artystek zajmujących się sztuką społeczną. Do tego dobierzemy Ci osobę z innego pokolenia o podobnym spojrzeniu na świat, z którą udacie się w podróż po nowe doświadczenia naszym Kulturalnym Tandemem! W końcu co dwie głowy, to nie jedna!

Udział w projekcie jest bezpłatny. Mało tego! To my płacimy Ci 300 zł na realizację Twojego pomysłu!

Miejscami spotkań będą placówki organizatorów projektu – Wolskiego Centrum Kultury (rejon stacji metra Płocka) oraz Centrum Aktywności Międzypokoleniowej Nowolipie przy ul. Nowolipie 25B oraz Stalowej 29.

Projekt dofinansowany ze środków Funduszu Edukacji Kulturalnej, w ramach Warszawskiego Programu Edukacji Kulturalnej.

Co dokładnie się wydarzy?

  1. Przyjmujemy Twoje zgłoszenie do 11 października 2021 poprzez formularz: https://forms.office.com/r/iEzzZWvZBt
    lub kontakt bezpośredni z Leszkiem – koordynatorem projektu:
    nurzynski@wck-wola.pl, 609 471 494
  2. Po zakwalifikowaniu się do projektu zaprosimy Cię na 4 warsztaty z artystkami, które przeprowadzą Cię przez meandry sztuki społecznej oraz zainspirują swoimi metodami pracy. Odbędą się one w drugiej połowie października (godziny popołudniowe, w zgłoszeniu prosimy wskazać dogodne dni tygodnia, obecność na wszystkich warsztatach nie jest wymagana).
  3. Pod koniec października odbędzie się warsztat z generowania pomysłów, na którym na podstawie zainteresowań dokonamy podziału osób uczestniczących w projekcie na 15 tandemów międzypokoleniowych. Każdy tandem otrzyma też opiekę merytoryczną artystki najbardziej wpisującej się w Wasze potrzeby.
  4. Zanim jednak przystąpicie do pracy zaprosimy Was na warsztaty o stereotypach dotyczących wieku, które pozwolą Wam zrozumieć świat Waszego tandemowego partnera lub partnerki. Wierzymy, że bez względu na wiek w każdym z Was jest potrzeba dialogu, szacunku i zrozumienia, ale wzajemne przyjrzenie się Waszym potrzebom na pewno nie zaszkodzi. Warsztat odbędzie się po 2 listopada.
  5. Kiedy już się wszyscy poznamy przyjdzie wreszcie czas na pracę w tandemach nad Waszymi dziełami sztuki. Każdy tandem ma do dyspozycji 4 godziny konsultacji z mentorką ora wsparcie pracowników, sal i sprzętów WCK oraz CAM Nowolipie. Nad swoimi pracami będziecie pracować w dogodnych dla Was terminach między 15 listopada, a 15 grudnia. Jeśli wygodniej będzie dla Was przenieść działania do internetu. Oferujemy Wam szkolenia z narzędzi cyfrowych.
  6. W styczniu Wasze dzieła zostaną pokazane na wystawie w Wolskim Centrum Kultury.

Artystki zaproszone do projektu:

PAMELA BOŻEK – artystka i aktywistka na rzecz praw człowieka, feministka, założycielka marki i kolektywu Notesy z Łukowa wraz z Zairą Avtaevą, Zaliną Tavgereevą, Lianą Borczaszvilli, Makką Visengereevą, Khavą Bashanovą, Ajną Malcagovą; wydawczyni i redaktorka magazynu “Wiza-Vis”; razem z Alą Savashevich i Iwoną Ogrodzką tworzy nieformalną grupę Bezgraniczna Pomoc, zajmującą się organizacją charytatywnych aukcji sztuki współczesnej wspierających osoby z doświadczeniem migranckim i uchodźczym w Polsce; absolwentka i doktorantka ASP w Krakowie. W ramach praktyki artystycznej zajmuje się działaniami postartystycznymi, opieką i charytatywnością.

BARBARA GRYKA – młoda artystka ze wsi Końskowola, urodzona w kwietniu 1992 r. Studiowała na Akademii Sztuk Pięknych w Warszawie na Wydziale Sztuki Mediów. W 2019 roku uzyskała dyplom w Pracowni Działań Przestrzennych Mirosława Bałki. W swojej praktyce zajmuje się działaniami performatywnymi. Pracuje z ludźmi, nie koniecznie tymi którzy zajmują się sztuką. Nauczyła się tego od mamy Beaty. Jej ulubionym zajęciem jest rozmawianie, lubi też podglądać innych ludzi, ich zachowania, styl życia.

W projekcie Architektura od Środka, odwiedzała swoich sąsiadów na dzielnicy LSM w Lublinie pukając do ich drzwi i prosząc o rozmowę. Ma w planach dalsze odwiedzanie modernistycznych polskich blokowisk. W Tańcu Motocykli, przewodziła grupie mężczyzn na motocyklach tańczących lubelski taniec ludowy.

ELŻBIETA HOŁOWEŃKO – artystka wszechstronna, społeczniczka, seniorka aktywistka, związana ze środowiskami feministycznymi. W 2018 nominowana do nagrody Superbohaterka Wysokich Obcasów. W Warszawie ukończyła Akademię Sztuk Pięknych Wydział Grafiki (1977). Od 2000 roku ponownie mieszka i pracuje w Warszawie zajmując się malarstwem sztalugowym i ściennym. Tworzy “Zielniki”, cykle portretów i aniołów, maluje meble. Twórczyni cyklu obrazów na betonie dotyczących przemocy w rodzinie pt. „Współuzależniona Miłość” (2007). Prowadziła warsztaty z art-recyklingu dla seniorek/seniorów, dzieci jak też dla niewidomych i niedowidzących. Obecnie uczy malarstwa (indywidualnie) i rysunku (warsztaty dla seniorek i seniorów w Warsztacie Warszawskim i Galerii Metamorfozy, których uwieńczeniem były trzy wystawy: „Po co nam ta Złota Jesień”, „Kolaże pandemiczne” i „Drzewa Życia”). Otrzymała II nagrodę za prace z cyklu „Zielniki” na Ogólnopolskim Festiwalu Miniatury w Centrum Sztuki w Bytomiu (1994). Wraz z Wisławą Szymborską wydała plastyczno-poetycką książkę „Zielniki” – nagroda Książki Roku na Wrocławskich Promocjach Dobrych Książek 2003. Członkini ZPAP – Oddział Warszawa oraz Klubu Seniorek i Seniorów Nowoczesnych. Miłośniczka ludzi i ich działań artystycznych, kocha sztukę ludową i zespół Same Suki. Ulubione instrumenty: skrzypce, suka biłgorajska, złóbcoki, rebab, flet. Uważa, że bez twórczości nie da się żyć, a życie wciąż otwiera przed nami nieustanne możliwości działania.

PAULINA PANKIEWICZ – urodziła się w 1980 r. Studiowała Malarstwo na Akademii Sztuk Pięknych w Warszawie i obroniła rozprawę doktorską na Wydziale Komunikacji Multimedialnej Uniwersytetu Artystycznego w Poznaniu. Zajmuje się działaniami performatywnymi, rysunkiem, kolażem, video, realizuje projekty site-specific. Współpracuje z architektami, muzykami, sportowcami. Biega długodystansowo. Od 9 lat jest przewodniczką biegową dorosłych niewidzących biegaczy długodystansowych. Często wchodzi w dialog ze strukturami przestrzennymi miasta, bada je, obserwuje, opisuje. Równie mocną inspirację znajduje w naturze. Te dwa tematy przewijają się w jej twórczości. Eksploruje je w kontekście przestrzeni, czasu i ruchu. Mieszka

Nasza strona wykorzystuje pliki cookies w celu zapamiętywania preferencji i ustawień oraz zbierania anonimowych danych dla celów reklamowych i statystycznych. Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do cookie w przeglądarce internetowej lub w konfiguracji usługi zgodnie z zasadami określonymi w naszej polityce prywatności. Sprawdzisz tam również zasady przetwarzania przez nas Twoich danych osobowych. POLITYKA PRYWATNOŚCI >

Skip to content