źródło tytułu:
“widzę kształt rzeczy w ich sensie istotnym
i to mnie czyni wielkim oraz jednokrotnym”
(Jacek Kaczmarski “Autoportret Witkacego”)

jednokrotni

Czy soliści istnieją?

Poza sferą autokreacji i komunikacji medialnej, na każdy indywidualny sukces pracuje wiele twórczych osobowości, a “droga na szczyt” ma charakter społeczny. W Domu Społecznym w Warszawie będziemy gościć Jednokrotnych – znakomitych muzyków solistów o silnej indywidualności, a jednocześnie wrażliwych na otaczający ich świat.

Spotkamy się, aby w domowej atmosferze porozmawiać o doświadczeniu “jednokrotności”, a także wysłuchać starannie zaprogramowanych koncertów, które opowiedzą nam historię muzyka-solisty od epoki Baroku aż po czasy współczesne. Zgromadzeni uczestnicy spotkań będą mogli współdecydować o programie koncertu. Koncerty poprowadzi laureatka “Paszportu Polityki” 2020 w kategorii Muzyka Poważna Ania Karpowicz, a pierwszym gościem cyklu będzie pianista Tymoteusz Bies.

Tymoteusz Bies to jedna z najbardziej charyzmatycznych postaci polskiej pianistyki. Znakomity solista, który nie obawia się spotkań z hip-hopem, grania w przestrzeniach publicznych, a swoją najbardziej prestiżową nagrodę odbierał w dresie. Porozmawiamy o tym, czy solista musi być narcyzem, jak sobie poradzić z wielkim ego Karola Szymanowskiego oraz zastanowimy się, czy filharmonie to świątynie eskapizmu.

“Proponujemy otwarte, przyjazne i domowe koncerty muzyki klasycznej, zapraszające do spontanicznego i aktywnego uczestnictwa, a nawet do współdecydowania o wykonywanym programie. Muzyka klasyczna potrzebuje nowych form prezentacji i refleksji nad jej miejscem w kulturze i społeczeństwie XXI wieku” – mówi Ania Karpowicz, kuratorka cyklu JEDNOKROTNI.

30 stycznia (niedziela) godz. 19:00
Obozowa 85
Tymoteusz Bies – fortepian
W programie: Szymanowski, Wajnberg, Chopin, Schubert.

Nasza strona wykorzystuje pliki cookies w celu zapamiętywania preferencji i ustawień oraz zbierania anonimowych danych dla celów reklamowych i statystycznych. Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do cookie w przeglądarce internetowej lub w konfiguracji usługi zgodnie z zasadami określonymi w naszej polityce prywatności. Sprawdzisz tam również zasady przetwarzania przez nas Twoich danych osobowych. POLITYKA PRYWATNOŚCI >

zmień język
Skip to content