Bardzo Młoda Kultura 2023-2025 to trzyletni projekt realizowany w ramach programu Narodowego Centrum Kultury. Jego głównym celem w tej edycji jest rozwój podmiotowego uczestnictwa młodzieży w kulturze.
Obecna edycja to już trzecia odsłona wieloletniego programu Bardzo Młoda Kultura. Mazowiecki Instytut Kultury był zaangażowany w realizację wszystkich edycji programu – w latach 2016-2018 jako operator regionalny, a w latach 2019-2021 jako partner. Osią wszystkich edycji Bardzo Młodej Kultury jest edukacja kulturowa, ale program powraca teraz w znacznie zmienionej formule, co widoczne jest m.in. w celu głównym programu. Więcej informacji dotyczących ogólnych założeń obecnej edycji Bardzo Młodej Kultury znajdą Państwo na stronie Narodowego Centrum Kultury. W tym roku Mazowiecki Instytut Kultury wraca w roli operatora regionalnego, a partnerami naszego projektu są Federacja Mazowia, Fundacja Obserwatorium, Fundacja Pole Dialogu oraz Kolektyw Badawczy.
Nasze działania w tej edycji skupiają się wokół trzech obszarów: podnoszenia kompetencji kadr pracujących z młodzieżą, budowania i wspierania sieci oraz wspierania partnerstw lokalnych w realizacji inicjatyw, których młodzież jest aktywnym pomysłodawcą i współtwórcą.
W ramach projektu przewidujemy pracę z partnerstwami lokalnymi, które chcą dążyć do podmiotowego włączenia młodzieży w działania kulturalne. Zadaniem partnerstw będzie wypracowanie, we współpracy z młodymi ludźmi oraz przy wsparciu ekspertów, diagnoz oraz pomysłów na inicjatywy lokalne. Najlepsze, wybrane w naborze inicjatywy z każdego roku zostaną zrealizowane we współorganizacji z Mazowieckim Instytutem Kultury. Co roku planujemy zwiększanie liczby partnerstw, z którymi współpracujemy poprzez włączanie nowych i kontynuację pracy z tymi z lat poprzednich. Więcej o partnerstwach mogą Państwo przeczytać w zakładce PARTNERSTWA.
Zorganizujemy także warsztaty otwarte, dostępne dla wszystkich chętnych, którzy pracują lub planują pracować z młodzieżą. Będą się one odbywały zarówno w formie kilkudniowego cyklu “Młoda Kultura – kolonie dla dorosłych”, jak i pojedynczych warsztatów. Częścią projektu w drugim roku będą także warsztaty otwarte skierowane do młodzieży. Więcej o warsztatach, w tym także formularze zapisu, znajdą Państwo w zakładce WARSZTATY.
Przez trzy lata będziemy także budowali i wspierali sieć podmiotów i osób współpracujących z młodzieżą, próbując jednocześnie włączyć do tej sieci samą młodzież. Planujemy organizację wizyt studyjnych w każdym roku realizacji projektu oraz spotkań podsumowujących w drugim i trzecim roku. Będziemy dążyli do tego, żeby zarówno partnerstwa, jak i młodzież miały aktywny udział w planowaniu tych spotkań sieciujących. Więcej o wizytach studyjnych i innych działaniach sieciujących znajdą Państwo w zakładce SIECIOWANIE.
Na zakończenie projektu planujemy opracowanie i wydanie w formie elektronicznej publikacji podsumowującej projekt, której współautorami będą przedstawiciele partnerstw oraz młodzież. Zakładamy jednocześnie, że projekt może ulec zmianom, które będą wynikiem wspólnego namysłu i ewaluacji prowadzonych z osobami zaangażowanymi w realizację projektu oraz jego uczestnikami, w tym z młodzieżą.
9 warsztatów z frekwencją od 8 do 25 osób na każdym
9 różnych warsztatowców, łącznie 13 h warsztatów dla młodzieży.
Sieciowanie 5 grup tworzących sztukę wizualną na ulicach warszawy
nad wspólnym projektem stworzenia gry terenowej.
Koordynacja 12 osób które miały występować podczas finału na Open Stage.
Tworzenie materiałów graficznych, stworzenie plakatów, ulotek, naklejek.
Tworzenie wydarzeń na grupie fb dziupli.
Gra terenowa
Łącznie zaangażowanych ponad 30 osób w prowadzenie punktów oraz dwóch fotografów.
Łącznie do gry zgłosiło się 9 grup/ z czego 8 ukończyło grę.
Grupy liczyły od 2 do 7 osób.
Po grze był przewidziany poczęstunek/ pizza/ do cehu przyszło ponad 30 osób tworzących punkty.
Open Stage
12 występujących, cały spektakl potrwał trochę ponad godzinę.
Frekwencja na ponad 80 osób.
Występujący – od 13 do 22 roku życia.
W realizację projektu było zaangażowanych ponad 50 osób.
O warsztatowcach