Maj

W ramach przygotowań do grupowej mobilności edukacyjnej dyrektor Wolskiego Centrum Kultury Krzysztof Mikołajewski, Pełnomocnik dyrektora ds. programowych Michał Mioduszewski oraz Koordynator programu Erasmus + Patryk Kuś odbyli wizytę przygotowawczą do Berlina, której celem było:

  • osobiste poznanie się z partnerami z dzielnicy Spandau  i omówienie założeń współpracy
  • określenie roli, potrzeb i zadań partnerów w ramach wizyt grupowych
  • opracowanie planu i harmonogramu wizyt grupowych
  • określenie zasad współpracy i komunikacji
  • doprecyzowanie porozumienia między partnerami
  • rozeznanie bazy noclegowej i oferty gastronomicznej
  • zapoznanie się z warunkami życia społecznego, kulturowego i zawodowego Berlina

W pierwszym dniu wizyty zaplanowaliśmy poza zakwaterowaniem w hotelu i spotkaniem z przebywającymi w tym czasie na pierwszej mobilności indywidualnej – job shadowing – współpracownikami instytucji poznanie najbliższego otoczenia miejsc mobilności grupowej. Niestety ze względu na znaczne opóźnienie pociągu (ponad 2 godzinne) nasze plany związane ze zwiedzeniem dzielnicy Spandau zostawiliśmy już na trzeci dzień wizyty bezpośrednio przed spotkaniem z reprezentantami instytucji partnerskich. Już pierwszego dnia pojawiło się wiele kwestii problemowych na które zwróciliśmy uwagę. Pierwszą z nich były niedziałające telefony służbowe poza granicami Polski. Jak się okazało nasza umowa z operatorem ograniczona była terytorialnie, przez co nie była aktywna w Niemczech. Problemowa okazała się również płatność kartą w stolicy Niemiec, bowiem w większości restauracji i kawiarni nie było możliwości realizowania opłat bezgotówkowo, a nawet jak była taka możliwość to często karty z Polskich banków nie były przyjmowane. Trzecią trudnością było szczegółowe zapoznanie się z systemem komunikacji miejskiej.

Drugiego dnia odbyliśmy wizytę w Instytucie Pileckiego. Spotkanie przebiegło w miłej i przyjaznej atmosferze, a przestrzenie wystawowe po których zostaliśmy oprowadzeni zrobiły na nas ogromne wrażenie. Podjęliśmy się również rozmowy na temat bieżących działań pomocowych dla uchodźców z Ukrainy, w które zarówno nasz partner jak i my jesteśmy zaangażowani. Omówiliśmy zagadnienia możliwe do poruszenia przy odwiedzinach grupowych i przygotowaliśmy szczegółowy harmonogram dedykowany spotkaniom z naszymi grupami. Pracownicy Instytutu zaproponowali nam dedykowane oprowadzanie dla grup po centrum Berlina. Szczegóły pozostały do omówienia poprzez komunikację mailową.

Trzeciego i ostatniego dnia odwiedziliśmy dzielnicę Spandau, gdzie byliśmy zaproszeni do odwiedzin w Kulturhaus Spandau. Czekała tam na nas delegacja reprezentatnów z Kulturhaus Spandau & Freilichtbühne, Partnerschaftsverein Spandau e.V., VHS Spandau oraz Chorvereinigung Spandau. Rozmowy były bardzo owocne i pozwoliły na wypełnienie wszystkich zakładanych przez nas celów. Zarówno pod względem zaplanowania harmonogramu i możliwości współpracy przy organizacji mobilności grupowych jak i dalszych naszych działań. Z satysfakcją możemy stwierdzić, że założenia wizyty maksymalnie wypełnione, a dzięki spotkaniu i naszym doświadczeniom zebranym w tym czasie nasze mobilności będą jeszcze lepiej przygotowane.

Nasza strona wykorzystuje pliki cookies w celu zapamiętywania preferencji i ustawień oraz zbierania anonimowych danych dla celów reklamowych i statystycznych. Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do cookie w przeglądarce internetowej lub w konfiguracji usługi zgodnie z zasadami określonymi w naszej polityce prywatności. Sprawdzisz tam również zasady przetwarzania przez nas Twoich danych osobowych. POLITYKA PRYWATNOŚCI >

zmień język
Skip to content