Kwiecień

Pierwszy wyjazd nadchodzi wielkimi krokami! W terminie 29.04-11.05 Łukasz Strzelczyk, Kurator wydarzeń artystycznych w Wolskim Centrum Kultury będzie wzmacniał swoje kompetencje na CTM Festival.

  • Coroczny Festiwal CTM to impreza muzyczna i artystyczna odbywająca się w Berlinie w Niemczech. Założony w 1999 roku festiwal początkowo koncentrował się na muzyce elektronicznej, ale od tego czasu ewoluował, aby objąć szeroką gamę gatunków pod hasłem „Festiwal muzyki i sztuki bezkompromisowej”.
  • Zmieniający się na przestrzeni lat w różnych festiwal odbywa się obecnie jako 10-dniowe wydarzenie, w którym program muzyczny uzupełnia bogaty dzienny program warsztatów, instalacji artystycznych, paneli dyskusyjnych, pokazów i prezentacji ilustrujących najnowszy rozwój artystyczny, technologiczny i gospodarczy w kulturze muzycznej i medialnej.
  • CTM odróżnia się od innych festiwali tym, że zwraca uwagę na społeczną rolę muzyki w kulturze elektronicznej i cyfrowej. Poprzez festiwal, a także różne wydarzenia, których kuratorem jest CTM przez cały rok, organizacja odzwierciedla najnowsze nurty muzyczne na tle nowych technologii, sztuki współczesnej, perspektywy historycznej i zagadnień społecznych.

Łukasz Strzelczyk – Kurator sztuk wizualnych oraz działań audialnych. Stypendysta Ministra Kultury i m.st. Warszawy. Kurator wystaw odbywających się w m. in. Muzeum Narodowym w Warszawie, BWA Sokół, Galerii Piktogram. Pomysłodawca i kurator cyklicznego festiwalu muzycznego, odbywającego się w ramach Festiwalu Przemiany w Centrum Nauki Kopernik.

Współpracował z szeregiem instytucji kultury w Polsce, wśród nich: Narodowe Centrum Kultury, Dom Spotkań z Historią, Muzeum Sztuki Nowoczesnej, ASP Szczecin czy Muzeum Powstania Warszawskiego.

Pracował w Domu Kultury Kadr, Centrum Nauki Kopernik i Mazowieckim Centrum Kultury i Sztuki. Organizator kilkuset koncertów muzyki elektronicznej i eksperymentalnej (m. in. podczas Warszawskiej Jesieni, Niewinnych Czarodziejów, Festiwalu Ogrody Muzyczne). Członek Forum Kultury Mazowsze.

Jego zainteresowania wyznaczają relacje dźwięku i sztuk wizualnych, sztuka w przestrzeni publicznej w Polsce w latach 60/70. oraz związki wizualności z kontrkulturą. Założyciel Stowarzyszenia Trzecia Fala. Redaktor tomu “Światłoczuły modernizm. Osiedla społeczne warszawskiego Koła”. Wydawca i producent płyt z polską archiwalną muzyką awangardową lat 70. (Helmut Nadolski, Grupa w Składzie, Onomatopeja czy Sesja 72). W Wolskim Centrum Kultury odpowiada za program muzyczny. Wspiera też działania w polu sztuk wizualnych. Od niedawna piastuje też stanowisko Zastępcy Dyrektora Teatru RAMPA.

O wybranym przez siebie Festiwalu CTM mówi:

  • CTM Festival to dla mnie jedna z ciekawych inicjatyw muzycznych, która wykracza daleko poza sam kontekst wydarzenia audialnego. To inicjatywa artystyczna, której korzenie sięgają końca lat 90. Jest silnie ugruntowana w berlińskiej scenie DIY, dziś jednak rezonuje znacznie szerzej.
  • CTM jest krytycznym festiwalem, który podejmuje tematy społeczne, testuje i bada trendy w kulturze, eksploruje nowe technologie i media.
  • W Wolskim Centrum Kultury staramy się działać na przecięciu różnych środków artystycznego wyrazu, badamy napięcia między dźwiękiem a sztukimi wizualnymi, dlatego CTM jawi się nam jako ogromne źródło inspiracji i wiedzy.

W wyjeździe weźmie także udział wolontariuszka Wolskiego Centrum Kultury, Natalia Branecka. Natalia jest doktorantką w dziedzinie inżynierii biomedycznej na Politechnice Warszawskiej oraz kończy studia filozoficzne na Uniwersytecie Warszawskim. Interesują ją miejsca spotkań i przecięć różnych dziedzin: od nauki, inżynierii i medycyny przez filozofię i socjologię po sztuki wizualne i muzykę. Szuka dla siebie obszarów działalności, które są przydatne społecznie, mają wpływ na postrzeganie zjawisk kulturowych oraz kształtowanie się podmiotowości jednostek i grup.

Impresje z wyjazdu:

“Nasz wspólny wyjazd z Natalią Branecką był formą rekonesansu, wyjazdem pionierskim dla WCK. Celem naszego wyjazdu była eksploracja środowiska muzycznego Berlina, ze szczególnym wskazaniem na Festiwal CTM, który wizytowaliśmy. W trakcie naszej wizyty odbywały się wydarzenia towarzyszące dla głównego festiwalu. Berlin usiany jest licznymi klubami, squatami i instytucjami, gdzie wybrzmiewa współczesna muzyka elektroniczna, noise, ambient.
Za sprawą tego wyjazdu poznaliśmy szereg organizatorów, animatorów berlinskiego życia artystycznego. Przemierzyliśmy też miasto wzdłuż i wszerz, starając się poczuć wibrację stolicy Niemiec. Dzięki niemu poszerzyliśmy naszą perspektywę, odkryliśmy nowych artystów i aktualne trendy w kulturze.”

Nasza strona wykorzystuje pliki cookies w celu zapamiętywania preferencji i ustawień oraz zbierania anonimowych danych dla celów reklamowych i statystycznych. Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do cookie w przeglądarce internetowej lub w konfiguracji usługi zgodnie z zasadami określonymi w naszej polityce prywatności. Sprawdzisz tam również zasady przetwarzania przez nas Twoich danych osobowych. POLITYKA PRYWATNOŚCI >

zmień język
Skip to content