Przejdź do głównej nawigacji Przejdź do głównej treści Przejdź do narzędzi dostępności Przejdź do stopki

Menu

Ogród

Zapraszamy do odwiedzania i współtworzenia ogrodu społecznościowego działającego na terenie Amfiteatru. Uprawiamy w nim warzywa, owoce, zioła i rośliny ozdobne. Organizujemy cykliczne warsztaty, spotkania edukacyjne i aktywności sąsiedzkie. Funkcjonuje tu także kawiarenka.

WOLSKI BANK NASION

Stałą częścią programu ogrodu społecznościowego jest gromadzenie banku nasion Wolskiej Łąki Kwietnej. To lokalne repozytorium bioróżnorodności, w którym przechowujemy nasiona gatunków dziko rosnących w Amfiteatrze oraz na innych terenach zieleni w dzielnicy Wola. Są to rośliny, które przystosowały się do lokalnych warunków (tak zwane ekotypy), tworzące unikalną bazę genetyczną.

Kilka razy w roku organizujemy akcje ich pozyskiwania, ale własne, opisane zbiory można przynosić przez cały rok. Zostaną one włączone do zasobu przechowywanego przez Wolskie Centrum Kultury.

ROŚLINY ZIELARSKIE

W ogrodzie i jego otoczeniu znajdziesz dziko rosnące rośliny lecznicze i użytkowe. Można je pozyskiwać do tworzenia mieszanek ziołowych przydatnych do przygotowania naparów, maceratów czy octów, a także naturalnych kosmetyków. Występują tu gatunki stosowane w zielarstwie i fitoterapii takie jak: pokrzywa zwyczajna, bluszczyk kurdybanek, przytulia czepna, jasnota plamista czy glistnik jaskółcze-ziele.

Niektóre z nich uprawiamy na większą skalę. Łan pokrzywy służy nie tylko ludziom, ale także motylom. Gąsienice pięknie ubarwionych gatunków, takich jak: rusałka pawik, rusałka pokrzywnik czy rusałka admirał chętnie żerują na tej roślinie. 

Na terenie Amfiteatru nie stosujemy chemicznych środków ochrony roślin, możesz więc śmiało zbierać zioła. Jeśli nie jesteś pewien czy dobrze zidentyfikowałeś gatunek lub właściwości danej rośliny – zachęcamy do kontaktu z opiekunką ogrodu. 

OBIEG ZAMKNIĘTY

Na terenie Amfiteatru staramy się stosować zasady gospodarki obiegu zamkniętego. Wykorzystujemy także naturalne zasoby odnawialne – w zbiornikach podziemnych gromadzimy deszczówkę wykorzystywaną później do podlewania zieleni oraz zasilania toalet. W kompostownikach przetwarzamy bio-odpady: opadłe liście, zrębkowane suche gałęzie, skoszoną trawę i pędy roślin. Materia organiczna krąży w Amfiteatrze w obiegu zamkniętym, stając się naturalną ściółką, nawozem i podłożem dla roślin.  

PL / EN / UA