MOZAIKA WIELOKULTUROWA
projekt realizowany w 2023 roku z Funduszu Edukacji Kulturalnej Miasta Stołecznego Warszawy
Pomysł na projekt powstał ze względu na kilka zbieżnych kwestii. Na pierwszy plan wysuwa się najbliższe sąsiedztwo i jego niewykorzystany potencjał. Wokół naszego MAL-u “Wolska Mozaika” (ul. Wolska 46/49) jest przestrzeń wypełniona różnymi narodowościami, religiami, filozofiami, pasjami i pokoleniami. Wiąże się to z kulinarnymi, międzynarodowymi restauracjami, pracowniami artystycznymi, miejscami spotkań, rekreacji i twórczości – znajdującymi się na wspólnym skrawku wolskiej ziemi. Podmioty te nie miały wcześniej okazji do twórczej integracji, zaś ich połączenie tworzy piękne, różnorodne, silne i twórcze społeczeństwo. Co więcej osoby pracujące w międzynarodowych restauracjach nigdy nie były uczestnikami zajęć naszej instytucji z względu na różne przeszkody. Ważne było zatem dotarcie do nich i zaangażowanie ich we wspólne działanie. Drugą inspiracją były dyskusje na lokalnych forach, gdzie wspominano z tęsknotą czasy, gdy ten skrawek wolskiej ziemi był wypełniony radością i ciekawymi propozycjami społeczno-kulturalnymi. Projekt “Wolska Mozaika” jest również odpowiedzią na “Politykę różnorodności społecznej m.st. Warszawy”, o której więcej możecie przeczytać pod linkiem:
https://um.warszawa.pl/waw/strategia/polityka-roznorodnosci
Jaki był cel projektu “Wolska Mozaika”?
Chodziło o zainicjowanie relacji międzyludzkich w podgrupach docelowych podczas spotkań, warsztatów i Międzynarodowego Pikniku Ulicznego. Ważne było to, by pokazać mieszkańcom w ich wspólnym i twórczym działaniu ich wzajemne potencjały, by mogli czerpać siłę z jedności w różnorodności. Chodziło o rozwój umiejętności dialogu i współpracy w społeczności mozaikowej oraz tworzenie mostów między pozornymi przepaściami. Założeniem było również przedstawienie “bywalcom wolskiego tygielka” kawałka osobistej historii osób, które codziennie gotują dla swoich zabieganych klientów i stoją anonimowo za ladą (m.in. w filmie VR “Opera Interaktywna”). Była również nadzieja na powstanie stałych “produktów” projektu, które będą zaczynem do dalszych wspólnych działań w duchu uważności, empatii i kreatywności. Działania te mają na celu ożywić na nowo skrawek ulicy Wolskiej wśród pawilonów, które u wielu osób budzą negatywne skojarzenia, a kryją w sobie ogrom piękna i bogactwo społeczno-kulturalne.
Co się wydarzyło – skrótowy opis:
Ważnym krokiem projektu było dotarcie do grup docelowych i wzajemne poznanie się (m.in. bezpośrednie rozmowy w barach przy wparciu tłumacza). Odbył się cykl spotkań pod hasłem “Poznajmy się”. W ich trakcie chętni sąsiedzi przybliżyli swoją kulturę i osobiste historie w trakcie slajdowisk i rozmów “przy stole”. W tej właśnie sposób poznaliśmy bliżej: właściciela restauracji nepalskiej, podróżniczkę z pracowni malarskiej, pracownika wietnamskiego baru, azjatycką podróżniczkę i pisarkę, czy uchodźczynie z Ukrainy. Jedno ze spotkań było połączone z wernisażem Otwartej Pracowni Malarskiej i było poświęcone planom na sąsiedzkie działania w Wolskiej Mozaice. W międzyczasie nagrywano międzynarodowy film dokumentalny z użyciem technologii VR. Bohaterami są stali “bywalcy wolskiego tygielka”, a dokładniej osoby pracujące w gastonomicznych lokalach z: Wietnamu, Nepalu, Indii, Ukrainy, Polski, Arabii Saudyjskiej i Serbii. Wśród bohaterów filmu znajdują się również: wieloletni pracownik kultowego Rzeźnika oraz kolektyw artystyczny (Turnus na Wolskiej). Rozmówcy wykazali się wielką otwartością i zaprosili kamerę do prawdziwego świata “od kuchni”. Podczas projektu odbyły się również warsztaty tworzenia mozaiki. Na ścianie klubu “Wolska Mozaika” powstało dzieło o średnicy 137 cm. Tworzyło je 27 osób w międzypokoleniowym i międzynarodowy składzie. Każdy opracował osobisty fragment z przesłaniem o tematyce migracji, jedności i różnorodności. Wśród materiałów były osobiste przedmioty sąsiadów (np. korek z podróży poślubnej w Hiszpanii). Umieszczono słowa: JEDNOŚĆ i RÓŻNORODNOŚĆ, które są głównym przesłaniem projektu. Dodatkowo słowo “JEDNOŚĆ” zostało wyryte w glinie w 7 językach. Kluczowym wydarzeniem był Piknik Uliczny, czyli wielkie międzynarodowe i międzypokoleniowe połączenie sił “bywalców wolskiego tygielka” i utworzenie wspólnego eventu otwartego na mieszkańców. Była wspólna zabawa, taniec, różnorodne warsztaty (w tym sitodruk ze słowem “Mozaika” w wielu językach), wspólne gotowanie i biesiadowanie przy stole w klimacie kuchni fusion oraz uroczyste odsłonięcie mozaiki. Swoje siły połączyli pracownicy sąsiedzkich restauracji (bogactwo międzynarodowych smaków pobudzających wiele zmysłów jednocześnie), Klub Młodzieżowy WCK, Międzynarodowy Klub Seniora, “żonglująca młodzież” z “Dziupli”, pracownia malarska i ceramiczna (Otwarta Pracownia Malarska ul. Wolska 50), sąsiedzi i wolontariusze. Ostatnim ważnym wydarzeniem była premiera filmu VR, podczas której zebrali się mieszkańcy i osoby zaangażowane w projekt. Spotkanie miało charakter międzypokoleniowy i rodzinny. Nie obyło się bez wzruszeń, podziękowań i międzynarodowych przysmaków przyniesionych przez sąsiadów. W połowie projektu miał również miejsce orientalny warsztat zdobienia ciała metodą MEHENDI. Miał on charakter wytchnieniowym dla pracowników i wolontariuszy zaangażowanych w projekt “Mozaika Wielokulturowa”.
FILM DOKUMENTALNY
OPERA INTERAKTYWNA / MOZAIKA WIELOKULTUROWA VR
https://www.youtube.com/watch?v=XrirN2ZxNDI
Interaktywny projekt “Opera Interaktywna / Wolska Mozaika VR” w reżyserii Laury Sonik i Piotra Szatyłowicza to autorska, digitalna opowieść o wyjątkowym miejscu i ludziach. To wyraz idei zdigitalizowania zjawiska międzykulturowych relacji społecznych w dużym kosmopolitycznym mieście. Digitalizacji w kontekście lokalnym – miejsca i czasu. Autorzy w Doświadczeniu VR decydują się na użycie eksperymentalnej stylistyki łączącej narrację dokumentalną z kolażowymi kompozycjami wizualnymi, obiektami 3D – iluzjami i umownościami, subtelnymi i szarpanymi wraz z oprawą dźwiękowo-muzyczną bazującą na operowej aranżacji, muzyce zbudowanej z dźwięków miejsca oraz audialnych opowieściach bohaterów projektu. Praca powstawała ze wsparciem wielokulturowej społeczności prowadzącej działalności przy ulicy Wolskiej w ramach projektu “Mozaika Wielokulturowa”. Film został zrealizowany w ramach projektu “Mozaika Wielokulturowa” Wolskiego Centrum Kultury i był finansowany ze środków Miasta Stołecznego Warszawy w ramach Funduszu Edukacji Kulturalnej.
Reżyseria: Laura Sonik i Piotr Szatyłowicz
Wykonanie wokalne: Bartłomiej Sarna
Pomysłodawczyni: Katarzyna Jedynak
Wsparcie: Hania Sabat
Na Woli w Warszawie, na ulicy Wolskiej o świecie i miejscach bliskich sercu opowiedzieli bohaterki i bohaterowie prowadzące i prowadzący lokale:
Bar Thang Loi
Bar Ha Linh
Food Porn
Turnus na Wolskiej
South Indian Flavours
Balkan Burger
Sagarmatha – Nepal Food
Arizona Burger
House of Falafel and Hummus
Rzeźnik