Przyroda na Kole ma ogromną moc. Tak wielką, że mieszkańcy i mieszkanki osiedla, z pokolenia na pokolenie, opowiadają sobie niesamowite historie o zwierzętach, roślinach i miejscach na Kole, które ukształtowała natura. Wędrując po mapie osiedla natrafiamy to na gigantycznego suma, to na podziemną jaskinię. Wchodzimy w głąb życia, które jest obok i wpływa na nas każdego dnia.
Jak wyglądają relacje między przyrodą i ludźmi na Kole? Czy to bliskość czy obojętność?
W drewnianych okrągłych pudełkach zaprezentowano ryciny i zdjęcia zainspirowane historiami o miejscach na Kole, które tworzy człowiek na równi z przyrodą. To Lasek na Kole, Park Moczydło oraz lokalne ogrody działkowe. Czy wszystkie historie są autentyczne? Tropiąc szczegóły fotografii z różnych źródeł próbowaliśmy rozwikłać zagadkę pradawności kolskiego lasu. Czy rzeczywiście zanim ustawiono w nim ławki i wylano betonowe alejki tymi samymi ścieżkami setki lat temu wędrowały żubry?
Na wystawie prezentujemy również faunę, którą można spotkać na Kole, zwłaszcza na terenie ogrodów działkowych. Działki to idealne miejsce do obserwacji rzadkich ptaków i owadów. Mnóstwo pożywienia na drzewach i krzewach owocowych, cisza, wiele miejsc, gdzie można się skryć. Można tu zobaczyć m.in. gila, dzięcioła czy mewę śmieszkę, a także wyjątkowe okazy motyli.
Odpowiadając na pytanie o autentyczność opowiedzianych tu historii, wszystkie usłyszeliśmy od mieszkańców i mieszkanek Koła, są więc częścią tożsamości i historii osiedla. Choć rzeczywiście niektóre wydają się zbyt dziwne i niesamowite, żeby uznać je za prawdę. A jednak!
Elementem mikro wystawy “Niesamowita przyroda na Kole” są nagrania z podwodnego świata stawów w Parku Moczydło, a także rozmowa z popularyzatorem wędkarstwa no kill, właścicielem legendarnego sklepu “Wędkarstwo u Zbyszka”, Zbigniewem Janiszewskim.
Rozmowa ze Zbigniewem Janiszewskim
Jak wyglądają gęste relacje między przyrodą i człowiekiem na osiedlu Koło? Czy to bliskość czy obojętność? Jak wygląda podwodny ekosystem stawów w parku Moczydło i jak można o niego dbać? Te i inne pytania zadaliśmy panu Zbyszkowi Janiszewskiemu, wędkarzowi i aktywiście od wielu lat zajmującego się z walką z masowymi połowami w polskich wodach. Prywatnie prowadzi legendarny sklep sąsiadujący z Domem Społecznym “Wędkarstwo u Zbyszka”. Ma też za sobą udaną karierę muzyczną.
Kuratorka cyklu Mikro_wystawy: Ewelina Bartosik
Wsparcie merytoryczne: Zbigniew Janiszewski, Agnieszka Kuczyńska, Jarosław Lustych, działkowcy i działkowczynie ROD Koło 2
Wsparcie techniczne: Adam Kadenaci (Męska Szopa)
Pomoc w dotarciu do materiałów fotograficznych: Biblioteka Publiczna dla Dzielnicy Wola, Muzeum Warszawy, Narodowe Archiwum Cyfrowe
Promocja: Agata Hudomięt, Dorota Szopowska
Cykl “Mikro_wystawy” jest finansowany ze środków m.st. Warszawy w ramach Funduszu Edukacji Kulturalnej.