Kategoria:
Kiedy:
20.05 sobota, 15:00
cena:
wstęp wolny


55 lat temu na Woli odbyło się Biennale Rzeźby w Metalu. Rzeźby, które wtedy powstały – w tym słynną „Żyrafę” – można dziś oglądać na skwerze im. płk. Zdzisława Kuźmirskiego-Pacaka. 20 maja ogłosimy go Skwerem Rzeźby na Woli. Przez całe lato będą tam gościć warsztaty, spacery, dyskusje i inne wydarzenia prowadzone w ramach Sympozjum Artystyczno-Badawczego – projektu poświęconego właśnie temu miejscu.

Po przebudowie skrzyżowania ulic Wolskiej i Kasprzaka wraca do użytku położony pomiędzy nimi skwer im. płk. Zdzisława Kuźmirskiego-Pacaka. Tym samym znowu można oglądać z bliska ustawione na skwerze charakterystyczne metalowe rzeźby. A właśnie w tym roku obchodzą swoje 55-lecie: powstały w 1968 roku w ramach Biennale Rzeźby w Metalu i przez ponad półwiecze wrosły w krajobraz Woli. „Żyrafa” autorstwa Władysława Frycza stała się wręcz ikoniczną figurą dzielnicy.

Z tej podwójnej okazji – otwarcia skweru po przebudowie i rocznicy powstania rzeźb – w sobotę 20 maja o godz. 15.00 odbędzie się huczne otwarcie Skweru Rzeźby na Woli, jak Wolskie Centrum Kultury zamierza symbolicznie nazwać ten skrawek zielonej przestrzeni między arteriami Wolskiej i Kasprzaka. Przez całe popołudnie wszyscy mieszkańcy i mieszkanki Odolan, Ulrychowa i innych pobliskich osiedli będą mogli przyłączyć się do świętowania na skwerze: zapoznać się z historią rzeźb, skorzystać z zajęć ruchowych i edukacyjnych dla dzieci i dorosłych, czy po prostu spotkać się w przyjemnej sąsiedzkiej atmosferze.

Otwarcie Skweru Rzeźby na Woli będzie stanowić również inaugurację Sympozjum Artystyczno-Badawczego – nowego, eksperymentalnego formatu Wolskiego Centrum Kultury. W ramach Sympozjum na Skwerze Rzeźby i w okolicy przez całe lato będą prowadzone warsztaty, spacery, spotkania, wystawy i inne działania. Już 23 maja o godz. 18.00 odbędzie się międzygatunkowy warsztat artystyczny „Nie tylko żyrafy” prowadzony przez Agatę Pyzowską – zapraszamy! Na warsztat obowiązują zapisy na adres: ludzie@wck-wola.pl.

Wolskie Centrum Kultury zaprasza mieszkańców i mieszkanki do dzielenia się wspomnieniami i fotografiami związanymi z rzeźbami – tymi, które znajdują się dziś na skwerze im. płk. Zdzisława Kuźmirskiego-Pacaka, jak i tymi, które już nie istnieją, ale też powstały w ramach Biennale Rzeźby w Metalu i znajdowały się wcześniej na terenie Woli. Zachęcamy do przesyłania zdjęć, spisanych wspomnień i opowieści oraz wszelkich pamiątek i dokumentów, w których pojawiają się rzeźby: od fotografii wspinania się na „Żyrafę”, poprzez dziecięce rysunki rzeźb i okolicy, po historie sporów o kolor i lokalizację tych obiektów. Prosimy pisać na adres: ludzie@wck-wola.pl lub dzwonić pod numerem: +48 609 892 494. Zebrane materiały, opowieści i przedmioty posłużą nam do stworzenia wystawy opowiadającej o losach wolskich rzeźb.


Prezentujemy harmonogram wydarzenia:

  • 15:00 Spacer historyczny
    Spacer z opowieściami o rzeźbach znajdujących się na skwerze poprowadzi Konrad Schiller, historyk sztuki i Kierownik Muzeum Woli.
  • 15:30 Lemoniada za rysunek
    Zapraszamy do rysowania okolicznych ciekawostek i tworzenia wspólnej wystawy plenerowej. Na uczestników akcji będą czekać pyszne napoje. Działanie prowadzi animatorka kultury, Katarzyna Jedynak.
  • 16:00 Pilates na trawie
    Warsztaty ruchowe dla osób w każdym wieku, podczas których będziemy rozciągać mięśnie i uelastyczniać ciało, prowadzi Dorota Porowska.
  • 16:00 Zbiórka wspomnień
    Do dzielenia się wspomnieniami i osobistymi historiami związanymi z rzeźbami zapraszają Klara Lewandowska i Weronika Siemińska. Zebrane historie pomogą nam stworzyć wystawę o metalowych rzeźbach na Woli.
  • 17:00 Obserwacja rzeźb
    Ćwiczenia koncentracji, pamięci i konceptualnego sposobu myślenia prowadzi Dorota Porowska, artystka, reżyserka, choreografka.
  • ??:?? Akcja artystyczna
    Podczas wydarzenia w okolicy skweru odbędzie się działanie artystyczne Michała Mioduszewskiego, szczegółów będzie można dowiedzieć się na miejscu. Warto zabrać ze sobą kartę miejską lub bilet jednorazowy przesiadkowy ZTM.

Projekt finansuje miasto stołeczne Warszawa.

Nasza strona wykorzystuje pliki cookies w celu zapamiętywania preferencji i ustawień oraz zbierania anonimowych danych dla celów reklamowych i statystycznych. Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do cookie w przeglądarce internetowej lub w konfiguracji usługi zgodnie z zasadami określonymi w naszej polityce prywatności. Sprawdzisz tam również zasady przetwarzania przez nas Twoich danych osobowych. POLITYKA PRYWATNOŚCI >

zmień język
Skip to content