Kategoria:
Grupa wiekowa:
Dorośli, Seniorzy, Młodzież
Kiedy:
26.10 sobota, 19:00
cena:
20 zł

Zaduszki Jazzowe
Florian Arbenz / Vistel Brothers „Convergence”

  • Florian Arbenz – perkusja/ Szwajcaria
  • Jorge Vistel – trąbka/ Kuba
  • Maikel Vistel – saksofon tenorowy/ Kuba
  • Nelson Veras – gitara/ Brazylia
  • Rafael Jerjen – kontrabas/ Australia

Florian Arbenz jest jednym z najbardziej wszechstronnych i utalentowanych perkusistów w Europie, z niezrównanym jazzowym dorobkiem.
Wraz z nim wystapią rewelacyjni kubańscy bracia Vistel ze swoim najnowszym projektem – Convergence!

W styczniu w Szwajcarii miała miejsce światowa premiera „Convergence”, 20 stycznia odbył się koncert w poznańskim Blue Note.

 

Jazz to zapewne najbardziej bezinteresowna forma sztuki. W jazzie dajesz z siebie wszystko, aby ktoś inny zagrał jak najlepiej. Robisz, co możesz, aby to jemu się udało, aby go do tego zainspirować. A więc to jest akt poświęcenia.” Dizzy Gillespie

Wayne Shorter uczył się od Miles’a Davisa, który uczył się od Clark’a Terry i Charlie’ Parkera, którzy uczyli się od Lester’a Younga i Tommy Douglasa. Ta kaskada inspiracji przekazywanej z pokolenia na pokolenie jest jedną z najbardziej niezwykłych cech tradycji jazzu, a jej podstawą jest wspaniałomyślność i zaangażowanie społeczności muzycznej. Przekazywanie sobie idei pomiędzy pokoleniami muzyków jest w jazzie tak samo ważne, jak współpraca w trakcie improwizacji. Aby kontynuować ten istotny proces, uznany szwajcarski perkusista Florian Arbenz (z trio VEIN) oraz rewelacyjni kubańscy bracia Vistel (trębacz Jorge i saksofonista Maikel) rozpoczęli współpracę przy nowym cyklu Convergence, zbliżając gwiazdy u szczytu kariery z pretendentami młodszego pokolenia.“Wymieniamy się pomysłami, odkrywamy kompozycje z tego repertuaru i gramy nową, oryginalną muzykę.” – mówi Arbenz

Florian Arbenz po raz pierwszy spotkał się z Vistel Brothers podczas studiów w Hawanie prawie 20 lat temu, a kolejny raz gdy grali z legendarnym Gregiem Osby. “Ponieważ gram tak dużo z trio fortepianowym VEIN, w nowym projekcie nie chciałem pianina, a gitarę, w Bydgoszczy zagra utalentowany polski gitarzysta Szymon Mika, który przyłączył się do tej przygody.” Do projektu dołączył kontrabasista z Australii Rafael Jerjen.

Florian Arbenz jest jednym z najbardziej wszechstronnych i utalentowanych perkusistów w Europie, z niezrównanym jazzowym dorobkiem w uznanym szwajcarskim trio VEIN. Poznawał jazz poprzez znajomość z artystami takimi jak Kirk Lightsey i Famadou Don Moye, a także studiował u Eda Thigpena i Steve’a Smitha. Ma także klasyczne wykształcenie perkusyjne i rozległe międzynarodowe doświadczenie orkiestrowe z występów m.in. z Peterem Eötvösem, Györgym Kurtagem i Christophem von Dohnanyiem. Jako student spędził sześć miesięcy na Kubańskim Uniwersytecie Artystycznym i odtąd aktywnie interesuje się sceną międzynarodową, w swą grę włączając elementy techniki azjatyckiej, a także afro-kubańskiej. Florian postępuje śladem najbardziej zaawansowanych praktyków perkusji, takich jak Chris Dave i Eric Harland, i doskonali własną technikę z równie nowatorską intencją.

Urodzony w Santiago de Cuba w rodzinie o wielopokoleniowej muzycznej tradycji, Maikel Vistel, sięga korzeni kultury swej ojczyzny kształtując współczesne, ciepłe i osobiste brzmienie. Maikel uczył się u wielkich mistrzów jazzu, takich jak Mark Turner, George Garzone, Joe Lovano, Greg Osby, Roman Filiú, David Virelles, Gary Thomas i Steve Coleman. W 2005 roku wraz z bratem i muzycznym partnerem, trębaczem Jorgem Vistelem, zamieszkał w Madrycie. To w Europie bracia stworzyli swój pierwszy projekt pod nazwą Vistel Brothers. Grupa występowała z wielkim powodzeniem na scenach najważniejszych jazzowych klubów i festiwali w Hiszpanii.W 2015 roku wydał album STEPS w nowojorskiej wytwórni Inner Circle Music legendarnego saksofonisty Grega Osby.

Jorge Vistel urodził się w Santiago de Cuba i jako spadkobierca muzycznej dynastii, zna sekrety swojej ojczyzny i znakomicie łączy je z jazzową awangardą. Rezultatem jest jego współczesny, osobisty i autentyczny styl.Vistel rozpoczął naukę muzyki w dzieciństwie, a potem kontynuował ją w Narodowej Szkole Artystycznej na Kubie. Równocześnie brał lekcje m.in. u Steve’a Colemana, Wyntona Marsalisa, Nicholasa Paytona, Steve’a Turre’a i Barry’ego Harrisa. W 2005 roku zamieszkał w Europie, gdzie grywa z takimi artystami jak Benny Golson, Roy Hargrove, Doug Hammond, David Murray, Henry Cole, Lewis Nash, Dado Moroni, Benny Green, Marcus Printup, Stefano Bedetti, Gary Thomas, David Virelles i Roman Filiu. W 2014 roku koncertował ze sponsorowanymi przez Quincy’ego Jonesa Alfredo Rodriguezem & The Invasion Parade.

Nelson Veras – urodzony w Salvador de Bahia/ Brazylia. Już jako nastolatek koncertował z takimi muzykami jak Pat Metheny, Aldo Romano, Gary Peacock, Michel Petrucciani, Mark Turner, Lee Konitz. To jeden z najciekawszych i najbardziej charakterystycznych współczesnych gitarzystów jazzowych. Veras, obecnie mieszkający we Francji, protegowany Pata Metheny, łączy tradycje obu krajów z wirtuozerskim hołdem dla Joao Gilberto i Django Reinhardta, przywołuje obie tradycje i ale też funkcjonuje niezależnie.

Nasza strona wykorzystuje pliki cookies w celu zapamiętywania preferencji i ustawień oraz zbierania anonimowych danych dla celów reklamowych i statystycznych. Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do cookie w przeglądarce internetowej lub w konfiguracji usługi zgodnie z zasadami określonymi w naszej polityce prywatności. Sprawdzisz tam również zasady przetwarzania przez nas Twoich danych osobowych. POLITYKA PRYWATNOŚCI >

zmień język