Kategoria:
Grupa wiekowa:
młodzież, dorośli
Kiedy:
04.09 piątek, 12:00
cena:
Wstęp wolny


Wystawa „Spojrzenia Szymborskiej” to szansa na poznanie innego, bardziej prywatnego oblicza poetki. Jej trzon stanowią wyklejanki, czyli wyjątkowe kolaże, często zabawne kartki, którymi Wisława Szymborska przez 40 lat obdarowywała znajomych i bliskich. Powstało ich w sumie kilka tysięcy. Co roku jesienią poetka zamykała się w domu na kilka dni i tworzyła około stu kartek, które rozsyłała potem wraz z życzeniami na Nowy Rok. Całe mieszkanie było wtedy zasłane powycinanymi wcześniej fragmentami ilustracji i tekstów, które czekały na tę chwilę w specjalnych teczkach z napisami: “wąsy”, “oczy”, “ręce”, itd.
Dostawali je ci, którzy byli w stanie je zrozumieć. Wśród adresatów byli m.in. Zbigniew Herbert, Jerzy Illg, Ewa Lipska, Grzegorz Turnau, Adam Zagajewski, Stanisław Barańczak, Michał Rusinek, Woody Allen.
Najczęściej były dwuelementowe, skomponowane według surrealistycznej szkoły, która każe zestawiać ze sobą rzeczy, które zazwyczaj razem nie występują. Kluczem do odczytania wyklejanek, podobnie z resztą jak do rozumienia wielu wierszy Szymborskiej, jest ironia. Na wystawie eksponowane będą kolaże ze zbiorów Fundacji Wisławy Szymborskiej. Zaprezentujemy także kolekcję zdjęć noblistki autorstwa Joanny Helander.
Oprócz tego, na wystawie będzie można zobaczyć przedmioty, z których na co dzień korzystała Wisława Szymborska.

Wystawa powstała dzięki pomocy Fundacji Wisławy Szymborskiej.
Organizatorem wystawy jest Stowarzyszenie Mieszkańców i Przyjaciół Kolonii Wawelberga wraz z Wolskim Centrum Kultury w ramach Festiwalu Hipolita i Ludwiki.
Otwarta Kolonia Wolskie Centrum Kultury, ul. Górczewska 15
4 – 28 września 2020
godz. 12.00-19.00
Wstęp wolny

fotografia autorstwa Elżbiety Lempp

Nasza strona wykorzystuje pliki cookies w celu zapamiętywania preferencji i ustawień oraz zbierania anonimowych danych dla celów reklamowych i statystycznych. Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do cookie w przeglądarce internetowej lub w konfiguracji usługi zgodnie z zasadami określonymi w naszej polityce prywatności. Sprawdzisz tam również zasady przetwarzania przez nas Twoich danych osobowych. POLITYKA PRYWATNOŚCI >

Skip to content