Kategoria:
Grupa wiekowa:
seniorzy, młodzież, dorośli
Kiedy:
26.09 sobota, 14:00
cena:
Wstęp wolny


Oranżeria
autorka projektu: Emilia Kachniarz

Ideą projektu jest stworzenie lokalnego miejsca spotkania w otoczeniu zieleni, w całorocznym pawilonie ogrodowym. Projekt powstał w wyniku obserwacji klatek schodowych w blokach na osiedlu WSM przepełnionych roślinami doniczkowymi znoszonymi i troskliwie pielęgnowanymi przez mieszkańców. Odpowiedzią na zaobserwowaną sytuację sąsiedzkich zbiorów klatkowych jak również obecny coraz bardziej popularny temat potrzeby nasycania miast zielenią i tworzenia lokalnych upraw roślin jadalnych jest projekt niewielkiego parterowego pawilonu ogrodowego. Lokalna oranżeria poza funkcją całorocznego domu dla roślin jest też miejscem spotkań sąsiedzkich i oazą relaksu szczególnie w zimowe dni. Przeszklona i wypełniona światłem i roślinami część budynku działa jak osiedlowa latarnia, która delikatnie rozświetla skwer po zmroku wpływając na jego pozytywny nastrój i zwiększając poczucie bezpieczeństwa.

Prezentowane prace wychodzą naprzeciw potrzebom tworzenia miejsc wspólnotowych i stanowią próby znalezienia form wpisujących się w zastane otoczenie, podejmując dialog ze szczególną przestrzenią blokowego osiedla na Kole. Projekty powstały w roku akademickim 2019/2020 w Pracowni Projektowania Architektonicznego prowadzonej przez dr. Iwonę Kalenik na Wydziale Architektury Wnętrz w Akademii Sztuk Pięknych w Warszawie.

Wernisaż połączony z publiczną dyskusją tłumaczoną na PJM jest częścią wystawy W poszukiwaniu idei osiedla społecznego.

miejsce: Skwer przy ul. Magistrackiej i Dobiszewskiego

Nasza strona wykorzystuje pliki cookies w celu zapamiętywania preferencji i ustawień oraz zbierania anonimowych danych dla celów reklamowych i statystycznych. Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do cookie w przeglądarce internetowej lub w konfiguracji usługi zgodnie z zasadami określonymi w naszej polityce prywatności. Sprawdzisz tam również zasady przetwarzania przez nas Twoich danych osobowych. POLITYKA PRYWATNOŚCI >

zmień język
Skip to content