Kategoria:
Grupa wiekowa:
Dorośli, Młodzież
Kiedy:
17.01 piątek, 20:00
cena:
Bilety 25 / 30 zł (w sprzedaży od grudnia)

Zespół VARIETE jest uznawany za prekursora nurtu cold wave (zimna fala) w Polsce. Zadebiutował w Jarocinie w 1984 roku, stając się wkrótce legendą festiwalu. Piotr Bratkowski po latach napisał w Newsweeku “koncert Variete (…) w 1985 roku, zrobił na mnie największe wrażenie z wszystkiego, co kiedykolwiek w Jarocinie usłyszałem”.

Wokalistą, autorem tekstów i liderem grupy Variete jest Grzegorz Kaźmierczak, poeta, którego wiersze stanowią oś twórczości grupy. W filmie “Variete – Muzyka Bez Końca”, o fenomenie zespołu i poezji Kaźmierczaka wypowiadają się m.in. Tomasz Budzyński, Mikołaj Trzaska i Walter Chełstowski. Grupa Variete wywarła wpływ na wielu twórców polskiej alternatywy – po jej repertuar sięgali m.in. Renata Przemyk i Strachy Na Lachy. Rafał Księżyk, guru polskiego dziennikarstwa muzycznego, nazwał Variete “ulubionym zespołem polskiej inteligencji”.

Zespół Variete nagrał do tej pory 9 albumów – najnowszy, “Nie wiem” – z premierą we wrześniu
2017 roku. Na przestrzeni lat muzyka grupy poddawała się nieustannej ewolucji, zawsze oddając nastrój czasów, w których powstaje – od “zimnej fali” tworzonej w szarym okresie schyłku PRL-u, przez mariaż z free jazzem tak charakterystycznym dla yassowego boomu lat 90 do dominujących na ostatnich płytach nowych brzmień, inspiracji trip hopem, nu jazzem i ambitną elektroniką.

Zespół często współpracował z osobistościami polskiego jazzu od Andrzeja Przybielskiego (album
“Variete” 1993), przez Mikołaja Trzaskę (“Koncert – Teatr STU” 1995), Wojciecha Jachnę (“Piosenki Kolonistów”. 2013), po objawienie polskiego jazzu tego roku – Kubę Więcka (album “Nie wiem”, 2017).

Variete jest cenione nie tylko w środowisku muzycznym i literackim, ale również w środowisku
teatralnym. Zespół wydał dwa albumy koncertowe zarejestrowane w teatrach – wspomniany
“Koncert – Teatr STU” z 1993 roku oraz “PPA. Wrocław 2015”.

Nasza strona wykorzystuje pliki cookies w celu zapamiętywania preferencji i ustawień oraz zbierania anonimowych danych dla celów reklamowych i statystycznych. Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do cookie w przeglądarce internetowej lub w konfiguracji usługi zgodnie z zasadami określonymi w naszej polityce prywatności. Sprawdzisz tam również zasady przetwarzania przez nas Twoich danych osobowych. POLITYKA PRYWATNOŚCI >

zmień język