Kategoria:
Grupa wiekowa:
Dorośli, Seniorzy, Dzieci, Młodzież
Kiedy:
20.02 czwartek, 12:00
cena:
Wstęp wolny


Zapusty, to dawna nazwa karnawału. Tradycyjnie Tłusty Czwartek rozpoczyna jego ostatni tydzień. Gdzie można uczcić to lepiej, niż na Kolonii Wawelberga?

Dzięki Pracowni Cukierniczej Zagoździńskich ulica Górczewska staje się codzienną mekką wielbicieli pączków. Nie inaczej jest w Tłusty Czwartek. Tego dnia kolejki ciągną się aż do ulicy Działdowskiej.

 

Postanowiliśmy umilić czas oczekującym gorącą herbatą, a o 17:00, gdy już się trochę ściemni najstarsze osiedle mieszkaniowe w Warszawie zaleje wesoły pochód wiejskich przebierańców i zwierzęcych maszkar.

 

W kultowo-magicznym parateatralnym rytuale z maskami i pochodniami odpędzane będą demony i klęski, a z akompaniamentem akordeonu wybrzmią tradycyjne pieśni bałkańskie i ostatkowe.

 

Wystąpią zespół Fundacji Po Staremu, Damian Borowiec, animatorzy Otwartej Kolonii oraz gość specjalny: z dalekiej Serbii – Branko Tadić (na zdjęciu – fot. Damian Borowiec)

———————————–

BRANKO TADIĆ (Belgrad, Serbia) jest etnomuzykologiem, śpiewakiem, dyrygentem i akordeonistą. Uczył się śpiewu od swojej babci i taty pod okiem innych śpiewaków na wsi. Grę na akordeonie doskonalił u mistrzów Milenko Trifkovicia i Mirče Rakicia.

Był członkiem serbskiej grupy „Kladenac” z Belgradu założonej przez Bokan Stankovicia – obecnego lidera grupy Gorana Bregovicia „Orkiestra pogrzebów i wesel”.  Później założył własną grupę „Arhaika” (późniejsza nazwa „Vidovdan”).

Śpiewu tradycyjnego uczy od kilkunastu lat w szkole muzycznej “Mokraniac” w Belgradzie w Instytucie Gry i Śpiewu Tradycyjnego.

Studia etnomuzykologiczne ukończył pracą poświęconą pieśniom z pd. – zach. części Bośni oraz grze na instrumencie strunowym „tambura”. Badając ten region, nagrał wiele materiałów i wywiadów z wybitnymi twórcami ludowymi.

W Polsce wykładał i nauczał m.in. na zaproszenie Fundacji Muzyka Kresów, Ośrodka Międzykulturowych Inicjatyw Twórczych „Rozdroża”, Warsztatów Kultury w Lublinie i grup prywatnych.

 

Częstowanie ludzi herbatą od godziny 12

Nasza strona wykorzystuje pliki cookies w celu zapamiętywania preferencji i ustawień oraz zbierania anonimowych danych dla celów reklamowych i statystycznych. Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do cookie w przeglądarce internetowej lub w konfiguracji usługi zgodnie z zasadami określonymi w naszej polityce prywatności. Sprawdzisz tam również zasady przetwarzania przez nas Twoich danych osobowych. POLITYKA PRYWATNOŚCI >

zmień język