Kategoria:
Grupa wiekowa:
dorośli, seniorzy, młodzież
Kiedy:
05.03 czwartek, 18:00
cena:
wstęp wolny


Radiostacja Transatlantycka Babice Boernerowo

Zapraszamy na wykład Pana Jarosława Chrapka pod tytułem “Radiostacja Transatlantycka Babice – zabytek chciany czy niechciany?”
Transatlantycka stacja Babice-Boernerowo była w okresie międzywojennym największą i najsilniejszą na świecie radiową stacją nadawczo-odbiorczą. Pozwalała na płynną łączność z całym światem. Dziś niema już tej wyjątkowej radiostacji, zniszczona przez Niemców, którzy nie mogli się pogodzić, że stracili obiekt zapewniający im łączność z łodziami podwodnymi na całym globie. Historia Stacji Radiowej Babice Boernerowo dziś w dużej mierze zapomniana, zasługuje by wskrzesić o niej pamięć.

Radiostację uruchomiono oficjalnie 17 listopada 1923 r.
Obecny na uroczystości prezydent RP Stanisław Wojciechowski wysłał depeszę do prezydenta Stanów Zjednoczonych Johna C. Coolidge’a. Wkrótce w stacji odbiorczej znajdującej się w Grodzisku Mazowieckim odebrano depeszę zwrotną – komunikacja transatlantycka została nawiązana! Sygnał nadawano alfabetem Morse’a z prędkością od 30 do 60 słów na minutę.

Warszawska stacja radiotelegraficzna została zbudowana w oparciu o system wynaleziony przez szwedzkiego inżyniera Ernsta Alexandersona, którego podstawowym elementem był alternator (prądnica) wysokiej częstotliwości, kluczowy element nadajnika. W tym samym okresie (w 1924 r.) została uruchomiona bliźniacza do niej stacja nadawcza w Szwecji. Nieco mniejsza,która miała więcej szczęścia niż stacja w Babicach Boernierowie . Jako unikalny zabytek techniki została w 2004 r. wpisana na Światową Listę Dziedzictwa UNESCO i corocznie, raz do roku jest uruchamiana.

Spotkania varsavinistyczne ze szczególnym uwzględnieniem historii Dzielnicy Wola. Współorganizatorzy: Stowarzyszenie Mieszkańców i Przyjaciół Kolonii Wawelberga i portal “Jestem z Woli”.

Nasza strona wykorzystuje pliki cookies w celu zapamiętywania preferencji i ustawień oraz zbierania anonimowych danych dla celów reklamowych i statystycznych. Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do cookie w przeglądarce internetowej lub w konfiguracji usługi zgodnie z zasadami określonymi w naszej polityce prywatności. Sprawdzisz tam również zasady przetwarzania przez nas Twoich danych osobowych. POLITYKA PRYWATNOŚCI >

zmień język
Skip to content