Kategoria:
Grupa wiekowa:
seniorzy, dorośli
Kiedy:
18.01 wtorek, 18:00
cena:
wstęp wolny


Zapraszamy na premierowy pokaz prac artystycznych w rzeczywistości rozszerzonej (AR) towarzyszących wystawie-laboratorium “W poszukiwaniu idei osiedla społecznego” o warszawskim osiedlu Koło, które są wynikiem ponad rocznej rezydencji artystycznej Mateusza Kowalczyka w Wolskim Centrum Kultury. Pokazowi towarzyszyć będzie spotkanie z artystą i oprowadzanie po wystawie.

Podczas wernisażu prac Mateusza Kowalczyka zobaczymy próbę opisania językiem XR-owym* wielowątkowość dzielnicy Koło. Będący częścią Laboratorium osiedla społecznego zbiór prac, powstał w związku z roczną współpracą artysty z Muzeum Szklanych Domów.

AR-owe (rozszerzonej rzeczywistości) kompozycje staną się stałym elementem wystawy i będą dostępne przy użyciu tabletu.

Zebrane przez artystę obiekty 3D, w tym skany wykonane telefonem czy obszary dzielnicy skanowane satelitarnie, są zarówno zapisem codzienności, jak i świadomym wyborem. Z jednej strony charakterystycznych i unikatowych, a z drugiej pomijanych (tutaj wyciągniętych przy pomocy skanu 3D na światło dzienne) obiektów pochodzących z tkanki ulicy, bazaru, trawnika czy centrum sportowego.

Miejscem prezentacji pracy składającej się z trzech scen są znajdujące się w przestrzeni wystawy-laboratorium stoły służące do samodzielnej gry z wątkami znajdującymi się na wystawie. Jedna ze scen AR umożliwi konstruowanie kolażu z dostępnych obiektów 3D, poprzez skalowanie ich, przemieszczanie, multiplikowanie czy nadawanie im konkretnej funkcji.

*Extended reality (XR) to pojęcie odnoszące się do wszystkich możliwych kombinacji rzeczywistych i wirtualnych środowisk i interakcji na styku człowiek-maszyna generowanych przez technologię komputerową i urządzenia ubieralne, “X” reprezentuje zmienną dla dowolnej aktualnej lub przyszłej technologii

Mateusz Kowalczyk – artysta wizualny, performer, aktywista. Urodzony w 1992 roku na warszawskim Bródnie. Absolwent Akademii Sztuk Pięknych w Warszawie, Wydział Sztuki Mediów (2020). Laureat 18. edycji Artystycznej Podróży Hestii (2019). Uczestnik wystaw zbiorowych, działań kolektywnych oraz rezydencji o zasięgu krajowym i międzynarodowym.

Nasza strona wykorzystuje pliki cookies w celu zapamiętywania preferencji i ustawień oraz zbierania anonimowych danych dla celów reklamowych i statystycznych. Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do cookie w przeglądarce internetowej lub w konfiguracji usługi zgodnie z zasadami określonymi w naszej polityce prywatności. Sprawdzisz tam również zasady przetwarzania przez nas Twoich danych osobowych. POLITYKA PRYWATNOŚCI >

Skip to content