Kategoria:
Grupa wiekowa:
seniorzy, młodzież, dorośli
Kiedy:
30.06 czwartek, 19:00
cena:
Wstęp wolny


Białoszewski 100 to projekt specjalnie przygotowany i premierowo zaprezentowany w setną rocznicę urodzin poety, prozaika i dramatopisarza, Mirona Białoszewskiego.

Artysta urodził się i dorastał na Woli przy ulicy Leszno 99, a w trakcie wojny mieszkał przy ulicy Chłodnej 40, gdzie zastało go Powstanie Warszawskie. Stąd uciekał przez ulicę Ogrodową na Stare Miasto, a później kanałami przedostał się do Śródmieścia. „Poeta osobny”, „poeta lingwistyczny”, outsider z wyboru – twórca na stałe wpisał się w historię literatury polskiej. Choć od jego śmierci minęło prawie 40 lat, to nadal inspiruje swoją twórczością, w której bawił się słowem. Projekt będzie się składał z części muzycznej, w której zaprezentowane zostaną kompozycje do tekstów Mirona Białoszewskiego m.in. słynna “Karuzela z madonnami”, do której muzykę napisał Zygmunt Konieczny, świętujący w tym roku 85. urodziny. Piosenka powstała specjalnie dla wielkiej polskiej artystki piosenki, Ewy Demarczyk. Premiera utworu odbyła się w czerwcu 1962, czyli jednocześnie będziemy świętowali 60-lecie tej genialnej kompozycji. Usłyszeć będzie można również fragmenty “Pamiętnika z Powstania Warszawskiego” z muzyką Mateusza Pospieszalskiego. Przypomnimy również postać Józefa “Ziutka” Szczepańskiego, poety-żołnierza, który również urodził się sto lat temu i wspólnie zaśpiewamy hymn Woli, czyli “Pałacyk Michla”, który autor napisał podczas Powstania Warszawskiego.

Druga część projektu to działania aktorskie, na które złożą się teksty poetyckie Białoszewskiego. Producentem, reżyserem i wykonawcą będzie Artur Gotz – mieszkaniec Woli, aktor scen Warszawy i Łodzi, wokalista (cztery płyty, ponad 550 koncertów w Polsce, Europie, USA, Australii, Nowej Zelandii i na Kubie), tytułowy bohater powieści „Idol” Marty Fox, laureat nagrody „Wokalista Roku 2016”. Oficjalna strona: www.arturgotz.pl

Wystąpi: ARTUR GOTZ oraz uczniowie Szkoły Aktorskiej Haliny i Jana Machulskich w Warszawie pod opieką Adama Biernackiego.

Produkcja: Fundacja Kultury i Sportu 44 w Warszawie, partner projektu: Wolskie Centrum Kultury.
Projekt współfinansuje m. st. Warszawa.

Nasza strona wykorzystuje pliki cookies w celu zapamiętywania preferencji i ustawień oraz zbierania anonimowych danych dla celów reklamowych i statystycznych. Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do cookie w przeglądarce internetowej lub w konfiguracji usługi zgodnie z zasadami określonymi w naszej polityce prywatności. Sprawdzisz tam również zasady przetwarzania przez nas Twoich danych osobowych. POLITYKA PRYWATNOŚCI >

zmień język
Skip to content