Kategoria:
Grupa wiekowa:
Dorośli, Seniorzy, Młodzież
Kiedy:
18.05 sobota, 18:00
cena:
Wstęp wolny

Zapraszamy na ponowne otwarcie wystawy Muzeum Szklanych Domów w lekko zmienionej formie.

W przestrzeni Domu Społecznego przy Obozowej 85 zaprezentujemy wystawę o pierwszych osiedlach społecznych zaprojektowanych przez znakomitych polskich architektów: Helenę i Szymona Syrkusów,  Barbarę i Stanisława Brukalskich, Romana Piotrowskiego  i innych. Miały one zaspokoić głód mieszkań i godnego życia. Zaprojektowane zostały w duchu międzynarodowego stylu modernizmu, idei pojawiających się w niemieckim Bauhausie czy u Le Corbusiera, podejmowanych jako wyzwanie w modernistycznej Gdyni.

Tu na Kole te idee, począwszy od 1934-35 roku, zaczęły nabierać kształtu i wypełniać się życiem w kolejnych budynkach osiedla. Historia projektów i projektantów osiedli przeplata się na wystawie ze wspomnieniami nie tylko przedwojennymi, ale też powojennymi jego mieszkańców, a „chłodny” modernizm okazuje się pełnym życia miejscem tworzenia i życia wspólnoty.

Wydarzenie w ramach Nocy Muzeów.

Nasza strona wykorzystuje pliki cookies w celu zapamiętywania preferencji i ustawień oraz zbierania anonimowych danych dla celów reklamowych i statystycznych. Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do cookie w przeglądarce internetowej lub w konfiguracji usługi zgodnie z zasadami określonymi w naszej polityce prywatności. Sprawdzisz tam również zasady przetwarzania przez nas Twoich danych osobowych. POLITYKA PRYWATNOŚCI >