Kategoria:
Grupa wiekowa:
młodzież, dorośli
Kiedy:
02.07 piątek, 20:00

UWAGA! Brak wolnych miejsc. Przypominamy, że osoby posiadające CERTYFIKAT świadczący o przejściu PEŁNEGO cyklu szczepień przeciw Covid 19 NIE WŁĄCZAJĄ SIĘ się do limitu obowiązującego podczas wydarzeń. Wystarczy okazać certyfikat pracownikowi Wolskiego Centrum Kultury przy wejściu na wydarzenie.


Koncert w ramach IV Festiwalu Od Bikiniarzy do Hipsterów – Księżyc!
„Avant-folk”, „psychodeliczno-etniczny minimal”, a nawet „post-komedowski jazz” – to zaledwie parę przykładowych określeń jakimi komentowano stylistykę grupy muzycznej Księżyc, formacji powstałej na początku lat 90. ubiegłego stulecia i reaktywowanej w 2014.

Zespół wywodzi się z Teatru Poga. Grupa teatralna działająca w latach 1985-1988 przy klubie Riviera-Remont w Warszawie nawiązywała m.in. do teatru źródeł Jerzego Grotowskiego oraz do poszukiwań Ośrodka Praktyk Teatralnych “Gardzienice”, zwłaszcza ich technik pracy z głosem i ciałem, czerpiących z rytuału, obrzędu ludowego i przede wszystkim z muzyki. W duchu teatralnego wydarzenia realizowane były również późniejsze koncerty Księżyca. Za sprawą tych muzycznych widowisk, osobliwie ulotnych przedstawień, Księżyc – będący rezultatem swoistej transformacji grupy teatralnej w zespół muzyczny – zapisał się w historii polskiego performance 1989-1995 jako odrębne zjawisko. Po dziś dzień element teatralno-performatywny jest żywo obecny podczas występów zespołu.

Po blisko dwóch dekadach, w roku 2014, grupa wznowiła działalność. Pierwszy koncert po reaktywacji odbył się w kościele św. Katarzyny podczas festiwalu UNSOUND w Krakowie. Na festiwalową kompilację Dream wydaną przez UNSOUND we współpracy z magazynem WIRE trafiło archiwalne nagranie utworu Anioł.

Od tego momentu Księżyc znów się pojawia w różnych miejscach i okolicznościach. W sali Laboratorium (Zamek Ujazdowski CSW, koncert z Ivą Bittovą), w parku o brzasku (Muzeum Narodowe – Królikarnia, Warszawa), pod platanami (Les Siestes Electronique, Tuluza), na leśnej polanie (festiwal Land Art nad Bugiem), w klasztorze (festiwal Energia Dźwięku, Wrocław), w kawiarni (koncert z Aine O’Dwyer w londyńskim Cafe Oto), w Złotej Sali (KRAAK Festival, Bruksela), w namiocie (OFF Festival, Katowice), w pawilonie (Roskilde Festival, Dania), w sali kinowej (inauguracja 18. Festiwalu Filmu Niemego w Krakowie)… i w wielu innych, często nieoczywistych koniunkcjach.

Księżyc (2021):
Agata Harz (voice, objects)
Katarzyna Smoluk-Moczydłowska (voice, objects, keyboards)
Lechosław Polak (accordion, keyboards)
Remigiusz Mazur Hanaj (tapes, hurdy-gurdy, violin)
Robert Niziński (clarinet, keyboards, objects)

————————————–
Koncert będzie też transmitowany na stronach WCK.

Organizatorzy:
Stowarzyszenie Inicjatyw Twórczych Trzecia Fala
Wolskie Centrum Kultury

Sfinansowano ze środków Ministerstwa Kultury, Dziedzictwa Narodowego i Sportu.

Wsparcie:
STOART, ZAiKS


W związku z obostrzeniami związanymi z pandemią wirusa COVID-19, każdy uczestnik wydarzenia organizowanego przez Wolskie Centrum Kultury jest zobowiązany do przyniesienia wypełnionego i podpisanego w dniu wydarzenia poniższego oświadczenia:

POBIERZ OŚWIADCZENIE

Nasza strona wykorzystuje pliki cookies w celu zapamiętywania preferencji i ustawień oraz zbierania anonimowych danych dla celów reklamowych i statystycznych. Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do cookie w przeglądarce internetowej lub w konfiguracji usługi zgodnie z zasadami określonymi w naszej polityce prywatności. Sprawdzisz tam również zasady przetwarzania przez nas Twoich danych osobowych. POLITYKA PRYWATNOŚCI >

Skip to content