Kategoria:
Grupa wiekowa:
seniorzy, młodzież, dorośli
Kiedy:
17.06 czwartek, 18:00


 


Ilość miejsc ograniczona, obowiązują zapisy: wejsciowki@wck-wola.pl


Thomas Frank w swym przesławnym, wydanym u nas przez Krytykę Polityczną eseju „Co z tym Kansas” dowodzi, że amerykańskie wojny kulturowe z przełomu lat 80. i 90. były niezwykle powierzchowne i pozwoliły skomponować bardzo irracjonalny krajobraz polityczny, na podstawie uproszczonej polaryzacji.

Religijni zeloci zaczęli głosować na republikanów kompletnie wbrew swojemu ekonomicznemu interesowi, ale za to zawładnięci przez irracjonalną obsesję owych wojen. Polityczni kaznodzieje szli tyralierą do ataku na zepsucie moralne, feminizm, środowiska LGBT i mniejszości etniczne, a na ich tyłach żandarmeria złożona z neoliberalnych ekspertów ekonomicznych po cichu tworzyła ordynację podatkową, na której tracili najwięcej biedni religijni wyborcy.

Czy Polska jest sceną rekonstrukcji owych wojen, czy polem ich kolejnej bitwy?

Porozmawiamy o tym w ramach kolejnej Debaty Obywatelskiej Centrum Edukacji Historycznej Wolskiego Centrum Kultury.

Naszymi gośćmi będą: Agnieszka Graff i Przemysław Witkowski. Rozmowę poprowadzi Radosław Korzycki.


Agnieszka Graff – pisarka, tłumaczka i publicystka związana z ruchem feministycznym, literaturoznawczyni, nauczycielka akademicka, doktor habilitowana nauk humanistycznych. Członkini zespołu Krytyki Politycznej oraz członkini rady programowej stowarzyszenia Kongres Kobiet. Pracuje w Ośrodku Studiów Amerykańskich UW. Wykładała też na podyplomowych gender studies w Instytucie Badań Literackich Polskiej Akademii Nauk.

Przemysław Witkowski – dziennikarz, publicysta, doktor nauk humanistycznych w zakresie nauk o polityce, nauczyciel akademicki. Jest specjalistą od ruchów i grup radykalnych. Zajmuje się także związkami ideologii i popkultury w filmie, serialu telewizyjnym, komiksie, muzyce rozrywkowej, ze szczególnym naciskiem na propagandę polityczną, w szczególności polską oraz kwestiami mniejszości etnicznych i religijnych w Polsce i regionie, a także ich znaczeniu politycznym.

Radosław Korzycki – dziennikarz, publikował w m.in. „Polityce”, „Tygodniku Powszechnym”, „Gazecie Wyborczej”, „Dzienniku Gazecie Prawnej”. Zajmuje się polityką zagraniczną, głównie amerykańską, oraz relacjami transatlantyckimi. Autor korespondencji i reportaży z USA.

Nasza strona wykorzystuje pliki cookies w celu zapamiętywania preferencji i ustawień oraz zbierania anonimowych danych dla celów reklamowych i statystycznych. Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do cookie w przeglądarce internetowej lub w konfiguracji usługi zgodnie z zasadami określonymi w naszej polityce prywatności. Sprawdzisz tam również zasady przetwarzania przez nas Twoich danych osobowych. POLITYKA PRYWATNOŚCI >

Skip to content