Kategoria:
Grupa wiekowa:
seniorzy, młodzież, dorośli
Kiedy:
21.09 wtorek, 20:00
cena:
Wstęp wolny


Wolskie Centrum Kultury zaprasza na dziesiąte spotkanie z cyklu “Blok urbanistyczny”.

Tym razem inspiracją dla spotkania będzie książka „Metoda Segala. O wspólnotowym budownictwie mieszkaniowym”, której autorem jest Mateusz Gierszon. Rozmowę z autorem poprowadzi Xawery Stańczyk.

„Blok urbanistyczny” to cykl spotkań z autorami i autorkami książek, w którym poprzez dyskusję wokół podejmowanych w ich publikacjach tematów związanych z szeroko pojętym miastem z uwagą przyglądamy się sposobom użytkowania, planowania i myślenia o przestrzeni miejskiej. Wraz z gośćmi reprezentującymi różne obszary wiedzy, sprawdzamy z jak wielu różnych punktów widzenia można mówić o mieście, przestrzeni i naszej codzienności. Cykl towarzyszy wystawie-laboratorium „W poszukiwaniu idei osiedla społecznego”, rozmowy i ich dokumentacja zasilać będą bibliotekę laboratorium tworząc skrypt dla osób chcących poszerzać wiedzę z zakresu miasta.

Dotychczas gośćmi Bloku urbanistycznego byli: Joanna Erbel, Stanisław Łubieński, Artur Jerzy Filip, Filip Springer, Olga Grabiwoda i Dominika Janicka z Instytutu Dizajnu w Kielcach, Dorota Kotas, Radosław Tereszczuk i Karol Su/ka, Barbara Lewenstein i Ewa Stusińska. Spotkania prowadzi Xawery Stańczyk.

Dokumentację spotkań w ramach cyklu można znaleźć w zakładce ONLINE.

—————————

Mateusz Gierszon – Absolwent Politechniki Krakowskiej, doktor inżynier architekt, współwłasciciel pracowni architektonicznej EMA Studio. Zajmuje się szeroko rozumianą ekologią w architekturze, zarówno w sensie ochrony zasobów i minimalizacji negatywnych wpływów budynku na otoczenie, jak i ekologii społecznej. Interesuje się partycypacją, samopomocą i rozwojem lokalnych społeczności dzięki procesowi budowy. Z tych powodów fascynują go technologie low-tech i DIY. Autor ksiązki “Metoda Segala. O wspólnotowym budownictwie mieszkaniowym”.

—————————–

Xawery Stańczyk – badacz, poeta i redaktor. Doktor kulturoznawstwa, magister kulturoznawstwa i socjologii. Autor rozprawy naukowej Macie swoją kulturę. Kultura alternatywna w Polsce 1978–1996 (2018) nominowanej do Nagrody Giedroycia, na podstawie pracy uznanej za najlepszą rozprawę doktorską z nauk o kulturze w konkursie Narodowego Centrum Kultury w 2016 roku. Współredagował monografie Miasto na żądanie. Aktywizm, polityki miejskie, doświadczenia (2014) i Awangarda/underground. Idee, historie, praktyki w kulturze polskiej i czeskiej (2018). Autor tomów poetyckich: nominowanego do Nagrody Literackiej Nike Skarbu piratów (2013) i Handluj z tym (2015). Laureat stypendium artystycznego m.st. Warszawy oraz grantu Preludium Narodowego

Nasza strona wykorzystuje pliki cookies w celu zapamiętywania preferencji i ustawień oraz zbierania anonimowych danych dla celów reklamowych i statystycznych. Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do cookie w przeglądarce internetowej lub w konfiguracji usługi zgodnie z zasadami określonymi w naszej polityce prywatności. Sprawdzisz tam również zasady przetwarzania przez nas Twoich danych osobowych. POLITYKA PRYWATNOŚCI >

Skip to content