Kategoria:
Grupa wiekowa:
dorośli
Kiedy:
25.05 wtorek, 19:00


Wolskie Centrum Kultury zaprasza na ósme spotkanie z cyklu “Blok urbanistyczny”. Tym razem inspiracją dla spotkania będzie publikacja ”30 lat polskiej sceny techno” pod redakcją Radosława Tereszczuka, Łukasza Krajewskiego i Artura Wojtczaka. W ramach „Bloku urbanistycznego” spotkają się Xawery Stańczyk, redaktor książki Radosław Tereszczuk oraz artysta Karol Su/ka, autor jednego z tekstów w publikacji. Porozmawiamy między innymi o lokalnych historiach i miejscach w przestrzeni miasta – a zwłaszcza Woli – związanych z techno i pokrewnymi gatunkami muzycznymi. Wyjdziemy jednak poza klucz topograficzny, aby wsłuchać się w zróżnicowaną audiosferę miasta oraz jej echa i ślady w muzyce elektronicznej ostatnich 30 lat.

„Blok urbanistyczny” to cykl spotkań z autorami i autorkami książek, w którym poprzez dyskusję wokół podejmowanych w ich publikacjach tematów związanych z szeroko pojętym miastem z uwagą przyglądamy się sposobom użytkowania, planowania i myślenia o przestrzeni miejskiej. Wraz z gośćmi reprezentującymi różne obszary wiedzy, sprawdzamy z jak wielu różnych punktów widzenia można mówić o mieście, przestrzeni i naszej codzienności. Cykl towarzyszy wystawie-laboratorium „W poszukiwaniu idei osiedla społecznego”, rozmowy i ich dokumentacja zasilać będą bibliotekę laboratorium tworząc skrypt dla osób chcących poszerzać wiedzę z zakresu miasta.

Dotychczas gośćmi Bloku urbanistycznego byli: Joanna Erbel, Stanisław Łubieński, Artur Jerzy Filip, Filip Springer, Olga Grabiwoda i Dominika Janicka z Instytutu Dizajnu w Kielcach, Dorota Kotas oraz Barbara Lewenstein.


Dokumentację spotkań w ramach cyklu można znaleźć na naszym kanale YouTube:


Radosław Tereszczuk. Z Ursynowa, obecnie Śródmieście. Poeta, muzyk, teoretyk i pionier sztuki opartej o technologie. Szara eminencja warszawskich parkietów. Od połowy lat 90 przetańczył niemal każdą imprezę w mieście. Pierwszy koncert zagrał w 1996. Wynalazca, ekspert i konsultant w obszarach takich jak informatyka, telekomunikacja, statystyka, uczenie maszynowe, genetyka i fizyka. Po godzinach rozwija projekt badawczy nowej klasy języków programowania opartej na autorskich odkryciach z zakresu matematyki grafów.

Karol Su/Ka – aktywny uczestnik i współanimator warszawskiej sceny acid house/rave w okresie 1991-94. Autor eksperymentalnych projektów elektronicznych Arkona [1995-2013], Escape From Warsaw [2013-2020] i elektro punkowego Street City Nomad [2006-2014]. Artysta malarz tworzący psychodeliczne post industrialne formy malarskie jako jeden z pierwszych w kraju malujący fluorescencyjne obrazy. Aktywny w stołecznym undergroundzie od 1988 roku.

Xawery Stańczyk – badacz, poeta i redaktor. Doktor kulturoznawstwa, magister kulturoznawstwa i socjologii. Autor rozprawy naukowej Macie swoją kulturę. Kultura alternatywna w Polsce 1978–1996 (2018) nominowanej do Nagrody Giedroycia, na podstawie pracy uznanej za najlepszą rozprawę doktorską z nauk o kulturze w konkursie Narodowego Centrum Kultury w 2016 roku. Współredagował monografie Miasto na żądanie. Aktywizm, polityki miejskie, doświadczenia (2014) i Awangarda/underground. Idee, historie, praktyki w kulturze polskiej i czeskiej (2018). Autor tomów poetyckich: nominowanego do Nagrody Literackiej Nike Skarbu piratów (2013) i Handluj z tym (2015). Laureat stypendium artystycznego m.st. Warszawy oraz grantu Preludium Narodowego

Nasza strona wykorzystuje pliki cookies w celu zapamiętywania preferencji i ustawień oraz zbierania anonimowych danych dla celów reklamowych i statystycznych. Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do cookie w przeglądarce internetowej lub w konfiguracji usługi zgodnie z zasadami określonymi w naszej polityce prywatności. Sprawdzisz tam również zasady przetwarzania przez nas Twoich danych osobowych. POLITYKA PRYWATNOŚCI >

Skip to content