Kategoria:
Grupa wiekowa:
seniorzy, młodzież, dorośli
Kiedy:
23.02 wtorek, 19:00
cena:
online


Wolskie Centrum Kultury zaprasza na piąte spotkanie z cyklu “Blok urbanistyczny”.

Tym razem inspiracją dla spotkania będzie publikacja ”Obiekty, które zostały biedronkami” autorstwa Olgi Grabiwody i Dominiki Janickiej wydana przez Instytut Dizajnu w Kielcach i Narodowy Instytut Architektury i Urbanistyki. Rozmowę z autorkami poprowadzi Xawery Stańczyk. Porozmawiamy między innymi o tym jak wolny rynek zmienia przestrzeń miejską oraz jakie mogą być skutki przekształcania kultowych budynków w dyskonty. Autorki książki skupiły się na przypadkach Kawiarni Biruta w Kielcach, Kina Warszawa w Gdyni, Kina 1 Maj w Warszawie oraz kina Pomorzanin z Bydgoszczy, ale przykładów można znaleźć dużo więcej, nawet w najbliższej okolicy w postaci szeroko protestowanej przemiany kina Femina w dyskont, czy choćby sklepu Biedronka na Kole przy ul. Deotymy, który powstał w pawilonie handlowym zaprojektowanym przez Helenę i Szymona Syrkusów.

„Blok urbanistyczny” to cykl spotkań z autorami i autorkami książek, w którym poprzez dyskusję wokół podejmowanych w ich publikacjach tematów związanych z szeroko pojętym miastem z uwagą przyglądamy się sposobom użytkowania, planowania i myślenia o przestrzeni miejskiej. Wraz z gośćmi reprezentującymi różne obszary wiedzy, sprawdzamy z jak wielu różnych punktów widzenia można mówić o mieście, przestrzeni i naszej codzienności. Cykl towarzyszy wystawie-laboratorium „W poszukiwaniu idei osiedla społecznego”, rozmowy i ich dokumentacja zasilać będą bibliotekę laboratorium tworząc skrypt dla osób chcących poszerzać wiedzę z zakresu miasta.

Dotychczas gośćmi Bloku urbanistycznego byli: Joanna Erbel, Stanisław Łubieński, Artur Jerzy Filip oraz Filip Springer.

—————————

OLGA GRABIWODA: Absolwentka wydziału operatorskiego łódzkiej szkoły filmowej (PWSFTviT). Twórczyni i właścicielka (do 2011) kultowych kieleckiej kawiarni Wesoła Kawka oraz Kawka Zabawka. Pracowała jako fotoedytor w ogólnopolskim magazynie psychologicznym „Charaktery” w Kielcach (2000 – 2002). Należy do Związku Artystów Fotografików. W Instytucie Dizajnu w Kielcach w latach 2011- 2020 zajmowała się działaniami edukacyjno-społecznymi i kuratorskimi oraz prowadziła eksperymentalną pracownię warsztatową. Od 2020 roku jest kuratorką Galerii Współczesnej Sztuki Sakralnej „ Dom Praczki” w Kielcach.

——————————–

Dominika Janicka – Ukończyła architekturę na Politechnice Gdańskiej, gdzie zaliczona została do grona 16 najwybitniejszych jej absolwentów. W swojej działalności łączy pracę badawczą z praktyką projektową. Jest autorką idei Fair Building, która reprezentowała Polskę na 15. Biennale Architektury w Wenecji. Jej prace były pokazywane m.in. na Milan Design Week czy Biennale Designu w Lubljanie oraz pojawiły się m.in. w „New York Times” i „The Guardian”. Z sukcesem brała udział w konkursach architektonicznych i projektowych. Od 2012 roku prowadzi własną praktykę projektową. W 2014 roku dołączyła do zespołu projektantów Instytutu Dizajnu w Kielcach, gdzie prowadzi Pracownię Przestrzeni Publicznej. Od 2018 roku jest wykładowczynią na Wydziale Wzornictwa Uniwersytetu Jana Kochanowskiego

—————————–

dr Xawery Stańczyk – publicysta, poeta, działacz społeczny, socjolog i antropolog kultury.

———————————

Fotografia Dominiki Janickiej i Olgi Grabiwody: Paula Dulnik

Nasza strona wykorzystuje pliki cookies w celu zapamiętywania preferencji i ustawień oraz zbierania anonimowych danych dla celów reklamowych i statystycznych. Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do cookie w przeglądarce internetowej lub w konfiguracji usługi zgodnie z zasadami określonymi w naszej polityce prywatności. Sprawdzisz tam również zasady przetwarzania przez nas Twoich danych osobowych. POLITYKA PRYWATNOŚCI >

Skip to content