Kategoria:
Grupa wiekowa:
seniorzy, młodzież, dorośli
Kiedy:
05.08 czwartek, 19:00wstęp wolny – ilość miejsc ograniczona

REZERWACJE BEZPŁATNYCH WEJŚCIÓWEK:
wejsciowki@wck-wola.pl


“Wola 44” to poetycki koncert, który zostanie zaprezentowany premierowo w 77 rocznicę rozpoczęcia rzezi Woli.

Projekt będzie w metaforyczny sposób opowiadał o Powstaniu Warszawskim, a w szczególności przypomni straszne momenty na Woli podczas eksterminacji ludności cywilnej.

Do tej tragicznej historii będą nawiązywały piosenki do wierszy Krzysztofa Kamila Baczyńskiego i Czesława Miłosza z muzyką Zygmunta Koniecznego, fragmenty „Pamiętnika z Powstania Warszawskiego” Mirona Białoszewskiego z muzyką Mateusza Pospieszalskiego, a także premierowy utwór do wiersza Krzysztofa Kamila Baczyńskiego z muzyką Artura Gotza. Ważnym elementem koncertu będzie hymn Woli, czyli “Pałacyk Michla”, który został stworzony przez poetę-żołnierza Józefa “Ziutka” Szczepańskiego.
Poza pieśniami zaprezentowane zostaną fragmenty wypowiedzi Powstańców oraz ludności cywilnej, która przeżyła rzeź Woli. Cytaty świadków historii staną się doskonałym uzupełnieniem znakomitej literatury i muzyki, która stworzy teatr piosenki.

Prostota formy znakomicie uwydatni siłę poetyckiej treści. Z tego niezwykłego spotkania z pewnością nikt nie wyjdzie obojętny.

Rzeź Woli stanowiła bezpośrednią realizację rozkazu Adolfa Hitlera, nakazującego zburzenie Warszawy i wymordowanie wszystkich jej mieszkańców. W trakcie masakry, której punkt szczytowy przypadł w dniach 5–7 sierpnia 1944, zamordowano od 30 tys. do 65 tys. polskich mężczyzn, kobiet i dzieci. Niewkluczone, że była to największa jednostkowa masakra ludności cywilnej dokonana w Europie w czasie II wojny światowej, a zarazem największa w historii jednostkowa zbrodnia popełniona na narodzie polskim.

Pomysłodawcą, reżyserem i głównym wykonawcą jest Artur Gotz – wokalista, który nagrał trzy płyty, zagrał ponad 550 koncertów w Polsce, Europie, USA, Australii, Nowej Zelandii i na Kubie, aktor scen Warszawy i Łodzi, tytułowy bohater powieści „Idol” Marty Fox, mieszkaniec Woli, zafascynowany tematyką Powstania Warszawskiego.

scenariusz, reżyseria, wokal
Artur Gotz

muzycy
Dawid Ludkiewicz (klawisze)
Łukasz Jerzykowski (gitara basowa)
Kuba Mikulski (instrumenty perkusyjne)

aktorki
Hanka Brulińska
Karina Seweryn

realizacja dźwięku
Krzysztof Palczewski

Produkcja: Fundacja Kultury i Sportu 44 w Warszawie, partner projektu: Wolskie Centrum Kultury.

Patroni medialni: Radio WNET, TVP Kultura, TVP3 Warszawa, Agencja Informacyjna, Kulturalnipl

Projekt współfinansuje m. st. Warszawa 

Nasza strona wykorzystuje pliki cookies w celu zapamiętywania preferencji i ustawień oraz zbierania anonimowych danych dla celów reklamowych i statystycznych. Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do cookie w przeglądarce internetowej lub w konfiguracji usługi zgodnie z zasadami określonymi w naszej polityce prywatności. Sprawdzisz tam również zasady przetwarzania przez nas Twoich danych osobowych. POLITYKA PRYWATNOŚCI >

Skip to content