Tajemny Ogród: wspólnota wsi miejskiej, to interdyscyplinarny projekt, który jest działaniem artystycznym, ogrodem społecznościowym, miejscem integracji sąsiedzkiej. W ogrodzie oprócz szklarni oraz grządek sąsiedzkich znajdzie się instalacja – Domek na drzewie Dawida Zalesky’go oraz w dalszych planach Majsterkownia dla mieszkańców przygotowana wspólnie z twórcami Męskiej Szopy.

 

W ramach działań ogrodu, planujemy liczne warsztaty, śniadania sąsiedzkie, spacery i wycieczki. Otwierając Tajemny Ogród chcemy działać na rzecz integracji społecznej, budować więzi pomiędzy sąsiadami oraz stworzyć miejsce otwarte na różne pokolenia. Chcielibyśmy, aby była to instalacja artystyczna, wokół której rodzą się inicjatywy mieszkańców. Chcemy wykorzystać sztukę do wpływania na świadomość społeczną.

 

Celem projektu jest też promocja sztuki ekologicznej i umiejscowienie jej w przestrzeni miejskiej, nie kojarzącej się z zielonymi płucami. Ogród w WCK ma być azylem, przestrzenią do odpoczynku i relaksu i przeniesienia się, choć myślami, na wieś. Projekt nawiązuje do działalności Zakładów Ogrodniczych C. Urlicha, które w 1805 zostały założone na Woli. Chcielibyśmy przybliżyć mieszkańcom historię ogrodnictwa w dzielnicy, zarówno w formie teoretycznej, jak i praktycznej.

 

Dawid Zalesky jest dyrektorem kreatywnym, scenografem i projektantem site-specific. Ukończył Wydział Scenografii Teatralnej i Wydział Scenografii Alternatywnej Akademii Filmowej i Teatralnej w Pradze. Był stypendystą ENSAAMA Olivier de Serres w Paryżu w dziale projektowym Textil. W swoich działaniach nieustannie poszukuje synergii między społeczeństwem konsumenckim, sztuką i wzornictwem. Współwłaściciel CHATKI OFFLINE i założyciel przestrzeni do wypoczynku: Offline Cottage na Mokotowie.

 

http://chatkaoff.pl

 

 

W ramach Tajemnego Ogrodu planujemy się szereg wydarzeń na jego terenie.

 

06.07 godz. 19.00 Kolacja w ogrodzie. Uroczyste otwarcie ogrodu. Zapraszamy wszystkich sąsiadów do wspólnego stołu. Poznajmy się, porozmawiajmy i zjedzmy wspólnie coś dobrego.  Kolacja przy Działdowskiej otworzy projekt Tajemnego Ogrodu. Weż ze sobą coś do jedzenia (ciasto, chleb, sałatę, owoce) i spędź z nami ten sobotni wieczór. Kolację uprzyjemnią nam muzycznie DJ Pani Bum oraz Marcin Gładki we wspólnym kolektywie Flower Power.

 

11 i 25.07 oraz 01.08 godz. 18.00 Joga w ogrodzie. Zapraszamy do praktyki jogi na świeżym powietrzu. Zabierzcie ze sobą matę.

13.07 oraz 24.08 godz. 10.00-12.00 Dama z wiertarką – rodzinne warsztaty stolarskie. Ideą warsztatów stolarskich jest rozwój abstrakcyjnego myślenia, zmysłu technicznego i umiejętności manualnych. Praca w rodzinnym gronie sprzyja zacieśnianiu więzi i uczy dorosłych, jak wspierać dziecko w twórczym rozwoju. Uczestnicy zajęć mają okazję zapoznać się z podstawowymi zasadami pracy z narzędziami stolarskimi, sposobami obróbki drewna i zasadami projektowania. Na pierwszych zajęciach zrobimy zegary, na kolejnych ozdobne wieszaki na klucze. Do dzieła!

 

20.07 godz. 12.00-14.00 Domowe spa. W jaki sposób zadbać o skórę? Jak zrobić naturalne kosmetyki sięgając do kuchni i bazując na sezonowych warzywach i owocach. Przygotujemy maseczki i peelingi z naturalnych składników takich jak mleko, owoce, miód czy fusy z kawy.

 

27.07 godz. 12.00 Letnie wianki. Warsztaty plecenia wianków z polnych kwiatów. Wianki i wieńce znane są w kulturze europejskiej od stuleci. Mają wiele zastosowań i przypisanych znaczeń, zarówno w życiu codziennym, jak i od święta. Wianki noszono na głowach, zawieszano na drzwiach, czy puszczano na wodę. Ich okrągły, regularny kształt symbolizuje czas, powtarzalność i ciągłość, zarówno w naturze jak i kulturze. To dobra wróżba, wypełniona pozytywną energią i życzliwością.  Tematem warsztatów będzie pachnący, kolorowy wieniec z polnych kwiatów. Pokażemy Wam jak je ze sobą łączyć, tak by krok po kroku – od podstaw, poprzez koordynację poszczególnych etapów, powstał zadowalający efekt końcowy!

 

08.08 godz. 18.00 Mindfullness. Technika relaksacyjna należąca do praktyki uważności. Sztuki skupionej na obserwacji otoczenia i znajdowania wewnętrznego spokoju. Na zajęcia trzeba zabrać swoją matę.

 

31.08 Miejskie żniwa. Chcemy rozmawiać z mieszkańcami o tym w jaki sposób przebiegają poszczególne cykle związane z uprawą i wzrostem pszenicy i żyta. W ramach tego cyklu przeprowadzimy warsztat dotyczący m.in. znajomości mąk chlebowych, robienia i przechowywania zakwasu, wypieku chleba oraz wszelkich mitów na temat pieczywa pszennego.

Nasza strona wykorzystuje pliki cookies w celu zapamiętywania preferencji i ustawień oraz zbierania anonimowych danych dla celów reklamowych i statystycznych. Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do cookie w przeglądarce internetowej lub w konfiguracji usługi zgodnie z zasadami określonymi w naszej polityce prywatności. Sprawdzisz tam również zasady przetwarzania przez nas Twoich danych osobowych. POLITYKA PRYWATNOŚCI >

zmień język
Skip to content