Wizyta w Warszawie jako rezultat nawiazania osobistych relacji. 

Po wizycie grupy Pracowni Plastycznej i Zespolu Artystycznego „Kurdesz“ w maju br. w Berlinie Spandau otrzymalam od jednej z uczestniczek zaproszenie prywatne do Warszawy. W dniach 24. – 27. pazdziernika 2022 moglam z tego zaproszenia skorzystac. Choc byly to tylko dwa dni, czas wypelniony byl atrakcjami i rozmowami po brzegi.

W goscinnym domu Elzbiety Dlugoleckiej i Edwarda Sosny moglam poznac i podziwiac jej dorobek artystyczny z dzialalnosci w Pracowni Plastycznej WCK, oraz zapoznac sie z dorobkiem aktorskim Edwarda Sosny. 25. pazdziernika moglam odwiedzic pracownie Plastyczna WCK, poznac niektore osoby uczace sie malarstwa oraz ich Instruktora Leszka Gesiorskiego, a takze przyjrzec sie metodom pracy.

Nastepnie Zespol artystyczny „Kurdesz“ zaprezentowal dla nas wzruszajacy koncert wykonujac wiele piosenek z dawnych lat. Pamietajac wystep Zespolu na Spandau, podczas proby mojego choru, wiedzialam, ze bedzie to atrakcyjna niespodzianka. Po wrazeniach artystycznych odbyla sie wspolna rozmowa z Zespolem „Kurdesz“i  przedstawicielkami Pracowni Plastycznej, z udzialem Dyrektora WCK Pana Krzysztofa Mikolajewskiego oraz koordynatora Projektu ERASMUS Pana Patryka Kusia.

Tematem rozmow byly mozliwosci dalszych dzialan i wymiany doswiadczen w ramach Projektu ERASMUS, na bazie nawiaznych juz kontaktow. Ustalono, ze jeszcze w br nastapi dwustronna wymiana dwoch osob miedzy Zespolem „Kurdesz“ i Chorem – Chorvereinigung Spandau.

Celem ma byc poglebienie wiedzy o metodach artystycznych i organizacyjnych obu zespolow.

Niezaleznie od tego P. Dyrektor Mikolajewski i P. Koordynator Kus zloza wizyte w Domu Kultury Berlin Spandau w celu podsumowania tegorocznych dzialan ERASMUSa w szerszym zakresie wymiany. Po zakonczeniu spotkania wiekszosc uczestniczacych w nim osob udala sie na obiad integracyjny do pobliskiej restauracji.

W godzinach popoludniowych Elzbieta Dlugolecka pokazala mi Warszawe, glownie Centrum, umozliwiajac ocene ogromnych zmian w nowoczesnej architekturze Stolicy Polski. Imponujace szklane wiezowce obok tak wielu dobrze utrzymanych historycznych objektow robia wrazenie. 26 pazdziernika skorzystalysmy z propozycji i zaproszenia Malgorzaty Zielinskiej Kosciow i Barbary Tarasiuk odwiedzenia Zespolu Panstwowych Szkol Muzycznech przy ul. Rakowieckiej 21. Zwiedzilysmy ten bardzo nowoczesnie urzadzony objekt, dajacy szerokie mozliwosci ksztalcenia nie tylko muzycznego. Uczestnictwo w probie choru umozliwilo kolejne obserwacje i doswiadczenia.

Podsumowaniem mego pobytu w Warszawie byl wieczorny spacer po „starszej“ Warszawie. Elzbieta Dlugolecka i Edward Sosna przewodniczyli pokazujac wspaniale odnowione i oswietlone budynki kosciolow, uczelni, instytucji i hoteli po drodze na urocza Starowke. Pozdrowienie Krola Zygmunta oraz Wasrszawskiej Syrenki uwienczylo ten wieczor. Przejazdy Warszawskim Metrem byly rowniez duza atrakcja. Chociaz to tylko dwie linie, nie ustepuja jednak pod wzgledem nowoczesnosci i funkcjonalnosci swiatowej klasie.

Dzieki Projektowi ERASMUS otworzyly sie dla mnie pewne horyzonty i mozliwosci poznania na nowo Kraju, ktory prawie 30 lat temu opuscilam. Poza tym ciesze sie, ze moge za posrednictwem tego Projektu  przyczynic sie do polsko-niemieckiej wymiany doswiadczen kulturalnych oraz w zblizaniu sie do siebie ludzi.

Elzbieta Röder  

Nasza strona wykorzystuje pliki cookies w celu zapamiętywania preferencji i ustawień oraz zbierania anonimowych danych dla celów reklamowych i statystycznych. Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do cookie w przeglądarce internetowej lub w konfiguracji usługi zgodnie z zasadami określonymi w naszej polityce prywatności. Sprawdzisz tam również zasady przetwarzania przez nas Twoich danych osobowych. POLITYKA PRYWATNOŚCI >

zmień język
Skip to content